Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dar dla Kalnej

Obraz zatytułowany „Jezus Król Polski” na stałe zagościł w parafii św. Antoniego w Kalnej – miejscu, gdzie przed kościołem znajduje się 10-metrowa figura Chrystusa Króla, druga co do wielkości w Polsce. Uroczystości połączone z wprowadzeniem obrazu odbyły się 5 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bogu dziękuję, że w naszej parafii 9 kwietnia 2003 r. nastąpiła intronizacja Chrystusa Króla. Wszystkie grupy z parafii ofiarowały Mu swoje serce i złożyły deklaracje, że Chrystus Król będzie na tronach naszych serc. Od tego czasu stale doświadczamy Jego opieki – nigdy nie było nawałnic, a ludziom żyje się dostatnio. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni za podarowany obraz, który w dniu intronizacji był w Łagiewnikach, i tam był uczczony przez wiernych – mówi proboszcz parafii w Kalnej, ks. kan. Kazimierz Hanzlik.

Reklama

Stanisława Tomczyk ze Stowarzyszenia „Róża” z Łodygowic podkreśla, obraz został ofiarowany parafii przez Fundację Serca Jezusa, Stowarzyszenie „Róża” z Krakowa i Polską Rację Stanu. Przekazał go prezes Polskiej Racji Stanu Józef Kurecki. – Obraz został namalowany przez Danielę Pocentę z potrzeby serca. Artystkę zainspirował ks. Tadeusz Kiersztyn, który wspierał ją modlitwami przed Najświętszym Sakramentem – przypomniał J. Kurecki. – Założyciel i opiekun Fundacji, ks. Kiersztyn, podjął starania o otwarcie procesu beatyfikacyjnego Rozalii Celakówny, co nastąpiło 5 listopada 1996 r. W listopadzie 1996 r. staraniem naszej Fundacji została wykonana i złożona w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie złota korona z 4 orłami, jako wotum dziękczynne narodu za otwarcie procesu Rozalii Celakówny. Pani Daniela wzorowała się na tej koronie, zawierając w niej symbole polskie. Orły wyrażają to, że intronizacja dokonała się w narodzie polskim – mówi prezes Fundacji Serca Jezusa Barbara Pasternak ze Szczyglic. – Obraz został wniesiony do kościoła w Kalnej dokładnie w 1. rocznicę intronizacji dokonanej dla Śląska i Beskidów 5 sierpnia 2016 r. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Osuchowej. Uroczysta Rota Aktu Intronizacji z Nihil obstat Episkopatu Polski, była wygłoszona w obecności władzy duchownej i świeckiej Ziemi Śląskiej – podkreśla Janusz Bauerek – jeden z współorganizatorów wydarzenia w Kalnej. – Tamten akt poprzedził akt intronizacji, który odbył się w Łagiewnikach 19 listopada 2016 r. z udziałem Episkopatu i Prezydenta RP – dodaje ks. Hanzlik. Stanisława Tomczyk wspomina, że w 2005 r. ks. Kiersztyn zaczął jeździć do zamku w Łodygowicach. – Zobaczył wystawę moich prac plastycznych i wygłosił referat o intronizacji. Po 12 latach historia zatoczyła koło – podkreśla p. Tomczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obraz wniesiono procesyjnie do kościoła w Kalnej. O godz. 12 była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem Proboszcza, w koncelebrze z emerytowanym ks. kan. Eugeniuszem Miłosiem z diecezji rzeszowskiej i ks. Błażejem Brykiem z archidiecezji katowickiej (prowadzącym w tym czasie w Kalnej rekolekcje dla ministrantów). – Pan Bóg był zawsze Królem i Panem świata, bo jest jego stwórcą. Za faktem intronizacji powinno pójść całkowite nawrócenie – mówił w homilii ks. Miłoś. Po Mszy św. kapłani wraz z wiernymi odnowili Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, i udali się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W czasie procesji ks. Hanzlik błogosławił cztery strony Polski i świata.

Uroczystość grą i śpiewem ubogacił Wojciech Hytroś. W uroczystości uczestniczyli m.in.: rodzeństwo ks. Kiersztyna, Związek Podhalan, Grupa Rekonstrukcyjna NSZ, Fundacja Serca Jezusa, Stowarzyszenie „Róża”, Polska Racja Stanu, przedstawiciele władz lokalnych, Polacy z Zaolzia, wierni z Polski i zagranicy. Jak poformował ks. Miłoś, w listopadzie br. jest planowane w Krakowie odnowienie Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

[ TEMATY ]

uroczystość

Graziako

Św. Paweł z Teb żył 113 lat, dlatego na obrazach jest przedstawiany jako starzec z długą brodą, wznoszący ręce w modlitwie

Św. Paweł z Teb
żył 113 lat, dlatego
na obrazach
jest przedstawiany
jako starzec z długą
brodą, wznoszący
ręce w modlitwie

Wspominany dziś w Kościele św. Paweł Pierwszy Pustelnik szczególnie czczony jest w Zakonie Paulinów. Dla białych mnichów, znanych głównie z posługi na Jasnej Górze, jest on patriarchą a więc ojcem i opiekunem. Modlitwa ku czci świętego zanoszona jest zwłaszcza podczas tzw. Pawełek, które potrwają jeszcze do niedzieli, kiedy to paulini świętować będą tzw. zewnętrzne uroczystości.

- Pustelnik z Teb jest wzorem nie tylko to dla zakonników, ale dla każdego z nas - przypomina Generał Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski podkreśla, że jego życie „sam na sam z Bogiem” jest dla wszystkich inspiracją do podejmowania różnych wyzwań. – Dla nas duchowych synów to wezwanie do nieustannego życia w Bożej obecności. Uniesione do nieba pawłowe dłonie to symbol nieustannej wytrwałej modlitwy. Ucieczka na pustynię nie była dla niego ucieczką od człowieka, jego losu i trosk codziennych. I jest to wyzwanie dla nas: żyć dla drugiego człowieka, szukać go i podprowadzać do Boga – powiedział zakonnik.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję