Ponieważ liczba placówek oświatowych, które wybrały sobie Jana Pawła II za patrona, rosła w ogromnym tempie i coraz więcej szkół zgłaszało chęć działania w Ogólnopolskiej Rodzinie Szkół Jana Pawła II, zrodziła się potrzeba tworzenia struktur regionalnych. Od roku 2007 zaczęły powstawać diecezjalne Rodziny Szkół. Taka rodzina istnieje też w naszej archidiecezji i należy do niej 25 placówek. Co roku odbywają się spotkania ogólnopolskie oraz diecezjalne. W tym roku gospodarzem VIII Zjazdu Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który odbył się 9 czerwca, była Szkoła Podstawowa w Marianowie. W zjeździe wzięły udział delegacje szkół z Będargowa, Trzygłowia, Mostkowa, Stargardu, Szczecina, Świnoujścia, Krępska, Karska, Maszewa, Chociwla, Bielic i Marianowa.
Reklama
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Liturgię Mszy św. uświetnił swoim śpiewem chór Echo-Arioso ze Stargardu, którego członkiem jest pani dyrektor SP w Marianowie. Ks. Paweł Płaczek w swojej homilii zwrócił się do słuchaczy z przesłaniem, aby każdego dnia przywoływali Ducha Świętego, jak czynił to od dzieciństwa do ostatniego momentu swojego życia św. Jan Paweł II. Kaznodzieja odwołał się do znamiennego wołania Ojca Świętego w Warszawie, a następnie powtarzanego w innych miastach: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Również na szczecińskich Jasnych Błoniach 30 lat temu Papież Polak, mówiąc o „powiewie wiatru znad morza”, przypominał o konieczności zauważania działania Ducha Świętego i ciągłej prośby o Jego obecność w naszym życiu – mówił ks. Paweł. Swoją homilię zakończył apelem, abyśmy każdy dzień rozpoczynali od westchnienia: „Duchu Święty, przybądź, prowadź, podpowiadaj. Daj mi odwagę i siłę, abym przyznawał się do tych wartości, które są uniwersalne, powszechne i tak bardzo nam potrzebne”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. i wyprowadzeniu sztandarów szkół chór Echo-Arioso wystąpił z krótkim koncertem, który zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni: „Barka” oraz „Czarna Madonna”. Następnie wszyscy uczestnicy zjazdu udali się do Szkoły Podstawowej w Marianowie, gdzie zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor Dorotę Wiechcińską, która w imieniu całej społeczności szkoły wyraziła radość z tego, że „szkoła ma tak wielkiego, świętego Patrona”. Stwierdziła, że jest to szczególny czas dla tej szkoły – X rocznica nadania jej imienia Jana Pawła II. Mieć takiego Patrona to wielka duma i zaszczyt, ale również zobowiązanie. – Zapewniam, że czerpiąc z nauczania i całego dziedzictwa, które zostawił nam św. Jan Paweł II, próbujemy stawać się coraz lepszymi ludźmi – powiedziała pani dyrektor. Podziękowała wszystkim, którzy przyjechali na to „rodzinne” spotkanie oraz tym, którzy je przygotowali.
W imieniu władz gminy powitała przybyłych gości pani Elżbieta Rink, wójt gminy Marianowo. Do zebranych przemówili też przedstawiciele Zarządu Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II: pani Iwona Sobczyńska i pan Sławomir Rospondek. Następnie uczestnicy zjazdu obejrzeli piękną inscenizację o św. Janie Pawle II pt. „Świadek Miłości”, którą przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem pań nauczycielek: Magdaleny Kwiatkowskiej i Marzeny Wójcik. Również przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczących w zjeździe zaprezentowali wybrane i przygotowane przez siebie wiersze o św. Janie Pawle II. Można było obejrzeć też dwie wystawy, połączone z audiowizualnymi prezentacjami: „Nasz Patron – św. Jan Paweł II” oraz „Adopcja ucznia z Kipsing w Kenii”. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem, a także rozmowami, w czasie których dzielono się uwagami i doświadczeniami oraz podano datę kolejnego spotkania.
VIII Zjazd Szczecińsko-Kamieńskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II odbył się w „miłej, rodzinnej atmosferze”, co podkreślali wszyscy jego uczestnicy.