Reklama

Niedziela Wrocławska

Prawdziwa ekumenia

21 czerwca, w rocznicę Kongresu, we Wrocławiu obędzie się posiedzenie Polskiej Rady Ekumenicznej, a o godz. 17 w katedrze wrocławskiej nabożeństwo ekumeniczne. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Radio Rodzina.

Niedziela wrocławska 25/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

ekumenizm

kongres

Sławomir Wiśniewski

31 maja 1997 r. nabożeństwo ekumeniczne w Hali Ludowej we Wrocławiu

31 maja 1997 r. nabożeństwo ekumeniczne w Hali Ludowej we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II całym swoim pontyfikatem dawał świadectwo głębokiego przekonania o potrzebie prowadzenia dialogu wśród chrześcijan różnych wyznań. Potwierdził to także we Wrocławiu, 31 maja 1997 r. Dziś to dzieło trwa na Dolnym Śląsku.

Wielka modlitwa ekumeniczna

Do Hali Ludowej na spotkanie z Ojcem Świętym i do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali przedstawiciele bratnich kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Po raz kolejny Hala Kongresowa, jak nazywano zabytek w 1997 r., wypełniła się po brzegi. Istotny jest fakt, że ekumeniczny wymiar 46. MKE nie ograniczył się do jednej modlitwy. Już w ramach przygotowań do Kongresu odbywały się liczne spotkania i wykłady, podczas których przybliżano np. spojrzenie poszczególnych wyznań chrześcijańskich na podstawowe zagadnienie kongresowe – Eucharystię. Z kolei samo spotkanie, mimo 20 lat, które upłynęły, wciąż jest przytaczane jako dowód prawdziwej ekumenii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególne miejsce

Reklama

Uzasadniając wybór Wrocławia na miejsce Kongresu Eucharystycznego Papież powiedział m.in.: Kongres odbędzie się w historycznym mieście Wrocławiu, w samym sercu Europy – tej Europy, która dla dobra całej ludzkości musi zachować lub odnaleźć swoje chrześcijańskie korzenie. W tym mieście, którego bramy są otwarte ku Wschodowi i które ma bardzo wyraźny charakter ekumeniczny. Ślad po ekumenicznym spotkaniu pozostał nie tylko w pamięci. Krzyż San Damiano, zwany też Franciszkańskim, który podczas modlitwy zdobił Halę Ludową, został umieszczony w kościele pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu. Namacalnymi pamiątkami są także działalność Dzielnicy Wzajemnego Szacunku oraz coraz piękniejsza katedra diecezji wrocławsko-gdańskiej obrządku greckokatolickiego przy placu Nankiera 2 we Wrocławiu. Budynek świątyni, ówczesny kościół Świętego Wincentego, kard. Gulbinowicz przekazał Janowi Pawłowi II jako „Dar Kongresowy”. Z kolei papież 1 czerwca 1997 r. przekazał go wspólnocie greckokatolickiej – Księże Kardynale Henryku, z wdzięcznością przyjmuje ten „Dar Kongresowy” Twojej Archidiecezji i przekazuję go Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej obrządku greckokatolickiego na ręce jej pierwszego Biskupa Teodora (…) Niech ta nowa świątynia katedralna będzie znakiem przykładnej współpracy obu obrządków w tym mieście. Niech będzie ekumenicznym wyzwaniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń, że w duchu wiary, miłości i nadziei należy budować wspólnotę ludzką.

20 lat później

Dziś stolica Dolnego Śląska wciąż jest miejscem, gdzie jednoczą się różne kultury i wyznania. Przejawem są organizowane każdego roku Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan z udziałem biskupów różnych konfesji. Obok metropolity wrocławskiego pracę na rzecz jedności chrześcijan wspierają przedstawiciele Kościołów: polskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego, baptystycznego, metodystycznego i luterańskiego. Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia na nabożeństwa organizowane w świątyniach różnych wyznań zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Zgodnie z przyjętym zwyczajem na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziejów. W tym roku kazanie w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej głosił abp Józef Kupny, które transmitowało Radio Rodzina. – My, katolicy i luteranie, w kontekście wspólnego upamiętnienia Reformacji mamy nową okazję, by uznać wspólnie przebytą drogę, która w ciągu minionych 50 lat ukształtowała się w dialogu ekumenicznym między Światową Federacją Luterańską, a Kościołem katolickim – mówił metropolia. – Nie możemy pogodzić się z podziałem i oddaleniem, do jakiego doszło między nami. Mamy szansę to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam wzajemne zrozumienie – powiedział abp Kupny.

Szczególny owoc – Dar dla Aleppo

Reklama

Chęć powrotu do źródeł widać także w innych dziełach. Trwająca na Dolnym Śląsku akcja #DarDlaAleppo jest wspólnym, na wskroś ewangelicznym działaniem jednoczących się wokół ludzkiego cierpienia chrześcijan. Celem jest zebranie funduszy, które pokryją koszt remontu oddziału szpitalnego zbombardowanego kościoła św. Ludwika w Aleppo i wyposażenia go w sprzęt medyczny, tak aby mógł na miejscu służyć mieszkańcom Syrii – Dolny Śląsk daje przykład Polsce, jak można mądrze pomagać, a nie zbijać kapitał na ludziach, którzy wystarczająco dużo wycierpieli – mówił podczas inauguracji ks. Waldemar Cisło ze Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które współorganizuje zbiórkę. W marcu br. deklarację współpracy przy projekcie zainicjowanym przez metropolitę wrocławskiego podpisali biskup Ignacy Dec (biskup świdnicki), biskup Zbigniew Kiernikowski (biskup legnicki), arcybiskup Jeremiasz (biskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła Prawosławnego [Podpisanie deklaracji miało miejsce kilka tygodni przed śmiercią abp. Jeremiasza – dop. aut.]), biskup Włodzimierz Juszczak (biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego) i biskup Waldemar Pytel (biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Sygnatariuszami zostali także przedstawiciele władz samorządowych miasta i województwa, a także izb zawodowych i gospodarczych, co pokazuje, że dobrze rozumiana współpraca chrześcijańskich konfesji owocuje także na zewnątrz.

* * *

Kiedy Chrystus modli się o jedność dla swoich uczniów, to ukazuje zarazem, że ta jedność jest darem, ale także, że jest ona powinnością. Jest darem, który otrzymujemy od Ojca i Syna i Ducha Świętego. Równocześnie jest powinnością, ponieważ została ona nam zadana. Zadana została wszystkim pokoleniom chrześcijan, poczynając od Apostołów – wszystkim w pierwszym i drugim tysiącleciu.
(Przemówienie Jana Pawła II podczas spotkania ekumenicznego w Hali Ludowej Wrocław, 31.05.1997)

Kościół zaprasza nas, abyśmy weszli do eucharystycznej szkoły wolności, abyśmy wpatrzeni z wiarą w Eucharystię stali się budowniczymi nowego, ewangelicznego ładu wolności – wewnątrz nas samych, a także w społeczeństwach, w których przyszło nam żyć i pracować.
(Homilia Jana Pawła II na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Wrocław, 1.06.1997)

Kościół żyje Eucharystią i stale się z niej rodzi. Kościół urzeczywistnia się w sposób szczególny przez Eucharystię, która jest jakby zenitem, do którego wszystko w Kościele zmierza. (…)Eucharystia przekracza wszelkie granice. W niej staje się widzialna jedność Kościoła jako mistycznego Ciała Chrystusa.
(Przemówienie Papieża do delegatów na 46. Kongres Eucharystyczny, Wrocław, 1.06.1997)

* * *

Bp Ryszard Bogusz

Biskup senior diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Pamiętam styczniowy lub lutowy dzień 1997 r. Była to na pewno sobota. Rano otrzymałem telefon od kard. Henryka Gulbinowicza, który zapytał, czy może mnie odwiedzić. Oczywiście, w każdej chwili – odpowiedziałem. W odpowiedzi usłyszałem:

To będę za godzinę. Nieco zdziwiony i zaskoczony taką nagłą propozycją wizyty, oczekiwałem na przyjazd gościa. Eminencja przyjechał wraz z bp. Edwardem Janiakiem, aby zaprosić mnie i nasz Kościół do udziału w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym. Wtedy też powiedział mi, że, gdy był w Rzymie, Jan Paweł II przykazał mu, aby wrocławski Kongres Eucharystyczny miał charakter ekumeniczny. Z satysfakcją przyjąłem tę informację, gdyż Kościół nasz darzył wielkim szacunkiem Papieża Polaka, który często przypominał Kościołowi, jak ważną jest ekumeniczna współpraca wszystkich chrześcijan. Te Jego myśli i idee zawarte zostały w Wielkiej Modlitwie Ekumenicznej w Hali Kongresowej, gdzie wzywał: „Nie wystarcza tolerancja! Nie wystarcza wzajemna akceptacja! Jezus Chrystus, oczekuje od nas czytelnego znaku jedności. Proszę w imieniu Chrystusa!”. To wezwanie poszerzyło bramy tego, co nazywa się ruchem ekumenicznym. Znamiennym było nagłe kichnięcie papieża, które skomentował jako również mające wymiar ekumeniczny. Na koniec, z każdym z przedstawicieli Kościołów Jan Paweł II osobiście się przywitał i każdego objął gestem przyjaźni, wręczając pamiątkowy medal. Było to moje pierwsze, tak bliskie spotkanie z Janem Pawłem II. Odczułem, że jest to ciepły, życzliwy i szczery człowiek, który nie traktuje ekumenii jako kurtuazji, ale jest o jej konieczności dogłębnie przekonany.

Oprac. KK

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. – uczta Słowa i Chleba

Niedziela legnicka 7/2014, str. 7

[ TEMATY ]

kongres

Bożena Sztajner

Ostatnie nasze rozważanie zostało zatytułowane: sens narodzenia Jezusa: Słowo i Pokarm. Jezus przyszedł na świat, by stać się dla nas pokarmem. Nie chodzi oczywiście o pokarm powszedni, ale na życie wieczne. Przyszedł jako Słowo i jako Chleb. Ta prawda prowadzi nas do odkrycia wartości każdej Mszy św. W centrum każdej Eucharystii znajduje się stół, a nawet dwa stoły. Stół zawsze kojarzy się ze spotkaniem, z jedzeniem, z karmieniem się. Msza św. to uczta, wspaniała uczta, podczas której zasiadamy do stołu, by spożywać. Spożywamy słowo Boga i Ciało Chrystusa, Syna Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Zbiórka na pomoc zalanemu klasztorowi oblatów w Bodzanowie

2024-09-16 18:03

[ TEMATY ]

oblaci

powódź w Polsce (2024)

oblaci.pl/Michał Jóżwiak/Marcin Wrzos OMI

W wyniku intensywnych opadów deszczu i przerwania wałów powodziowych w okolicach Głuchołaz oraz w samym Bodzanowie 15 września doszło do tragicznej powodzi. Zniszczony został nie tylko dorobek życia wielu parafian, ale także zalany został klasztor misjonarzy oblatów. Polska prowincja zgromadzenia ogłosiła zbiórkę na rzecz poszkodowanych oraz remont klasztoru.

W Bodzanowie brak prądu i dostępu do innych mediów. Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy, czekają na ewakuację w oknach wyższych kondygnacji lub na dachach. Do najbardziej potrzebujących wysyłany jest śmigłowiec Black Hawk. Tak 15 września wyglądała rzeczywistość mieszkańców Bodzanowa. W wyniku intensywnych opadów deszczu i przerwania wałów powodziowych doszło do tragicznej powodzi. Zniszczony został nie tylko dorobek życia wielu parafian, ale także zalany został klasztor misjonarzy oblatów.
CZYTAJ DALEJ

Prymas do uczniów: nie bójcie się trudności, wspierajcie się i idźcie zawsze razem

2024-09-16 18:57

[ TEMATY ]

uczniowie

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Nie w pojedynkę, nie każdy dla siebie i o sobie, ale razem, wspierając się, a jeśli trzeba cierpliwie czekając na innych - na tym polega koleżeństwo, na tym polega wspólnota - mówił 16 września do uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. inaugurującej uroczyście kolejny rok nauki. Oprócz uczniów, ich rodziców i nauczycieli w kościele pw. św. Jadwigi Królowej obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświatowych. W homilii Prymas Polski wielokrotnie podkreślał znaczenie wspólnotowości rozumianej jako wzajemna troska, wrażliwość na drugich, zrozumienie, dobroć i wspólne podążanie naprzód. Dotyczy to Kościoła, ale dotyczy także szkolnej społeczności i to zarówno na poziomie relacji koleżeńskich między uczniami, jak i szeroko pojętych działań wychowawczych. „Bo przecież potrzeba wioski, by wychować dziecko” - zacytował stare przysłowie abp Polak, przypominając, że wychowanie to przecież praca zespołowa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję