Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misje u stóp Krzyża

Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie

Na trasie „Misji u stóp Krzyża” docieramy do miejsca niezwykle ważnego, do sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie, gdzie bardzo często gromadzą się na modlitwie Sybiracy, Kresowiacy, Wołyniacy i kombatanci różnych frontów

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2017, str. 4

[ TEMATY ]

misje

parafia

Ks. Robert Gołębiowski

Modlitwa przed Krzyżem Wiary św. Ottona

Modlitwa przed Krzyżem Wiary św. Ottona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekretem datowanym na 1 lipca 1992 r. abp Marian Przykucki podzielił Nowogard na dwie jednostki administracyjne. Nowa parafia objęła całą południową część miasta oraz dodatkowo wieś Sąpolnicę posiadającą kościół. W tym samym dniu, 1 lipca 1992 r., pierwszym i jedynym jak do tej pory proboszczem został ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk, który z wielkim poświęceniem rozpoczął budowanie fundamentów życia duchowego oraz materialnego. Pięć lat później 1 lipca 1997 r. do parafii zostały przyłączone trzy kolejne miejscowości: Kulice, Jarchlino i Konarzewo. Integrowanie wspólnoty rozpoczęło się od wybudowania kaplicy, w której 20 listopada 1992 r. bp Jan Gałecki odprawił pierwszą Mszę św. Ukończoną kaplicę poświęcono 21 czerwca 1993 r. Budowę nowego kościoła rozpoczęto 12 maja 1998 r. Kamień węgielny, wyjęty z grobu św. Piotra w Rzymie i pobłogosławiony przez Ojca Świętego, wmurował abp Zygmunt Kamiński 30 marca 2000 r. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawił ks. proboszcz z okazji jubileuszu 25-lecia swego kapłaństwa 16 czerwca 2001 r.

Czas „Misji u stóp Krzyża” przypadł na początek maja oraz na okres wizytacji kanonicznej abp. Andrzeja Dzięgi w parafii. Uroczystego powitania dokonano na zewnątrz nowogardzkiej parafii, gdzie zebrało się ponad dwustu wiernych, wraz z ks. kan. K. Łukjaniukiem, wikariuszami ks. Krystianem Dylewskim, ks. Bartoszem Wachem i Siostrami Bożej Opatrzności. Po procesji, intronizacji relikwii oraz krzyża odprawiona została Eucharystia inaugurująca czas modlitwy i zadumy przy Chrystusowym Krzyżu. Ks. kan. Kazimierz z racji zbliżających się Misji Fatimskich pragnął, aby było to tydzień spotkania z Krzyżem Pańskim, który przyczynić się ma do osobistego otwarcia na prawdy zawarte w tajemnicy odkupienia, która w pełni dokonała się w Wielki Piątek, gdy Chrystus z miłości do każdego człowieka oddał swoje życie. Przewodnicząc tym pierwszym chwilom pobytu relikwii w Nowogardzie, dostrzegłem żywe otwarcie serc obecnych w świątyni parafian, którzy z wielką wiarą trwali w skupieniu i pokorze swego serca na modlitewnym zjednoczeniu z wiszącym na krzyżu Chrystusem. Dopełnieniem pierwszych chwil adoracji było błogosławieństwo udzielone Relikwiami Krzyża Świętego, a następnie nabożeństwo majowe, wieczorem zaś Apel Jasnogórski, który każdego dnia również jednoczył wiernych na wspólnej maryjnej modlitwie.

Plan codziennego trwania przy relikwiach wkomponowywał się w rytm życia duchowego parafii. W ten sposób już od rana wierni mieli okazję trwać na adoracji przed relikwiami podczas porannej Eucharystii. Następnie do godz. 15, był czas na osobistą bardzo intymną modlitwę przed Chrystusem Ukrzyżowanym. W Godzinie Miłosierdzia wierni gromadzili się w świątyni, aby odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Kolejnym punktem programu była centralna wieczorna Msza św., podczas której głoszone było słowo Boże nacechowane prawdą o krzyżu i naszej odpowiedzialności za jego godne niesienie w życiu codziennym i świadczenie o tym, że jesteśmy „ludźmi krzyża”. Ukoronowaniem Eucharystii było indywidualne błogosławieństwo oraz nabożeństwo majowe. Niezwykle ważna w przeżyciach była niedziela, kiedy to w parafii św. Rafała Kalinowskiego gościł abp Andrzej Dzięga w ramach odbywanej wizytacji kanonicznej całego dekanatu. Podczas kolejnych Mszy św. w wygłaszanym słowie Bożym czy to do starszych czy również dzieci oraz młodzieży nawiązywał do obecności Relikwii Krzyża Świetego, uwrażliwiając na jego zbawczą moc. W ciągu tygodnia swoje miejsce przy krzyżu znaleźli także uczniowie nowogardzkich szkół funkcjonujących na terenie parafii, a więc w poniedziałek ze Szkoły Podstawowej nr 3, we wtorek z SP nr 2, w środę młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a w czwartek wspólnie adorowały dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Pod opieką katechetów, kapłanów i sióstr zakonnych odbywali katechezę o krzyżu, modlili się i uzyskiwali błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Świętego. Relikwie dotarły w swej pielgrzymce również do dwóch kościołów filialnych, najpierw w środę do Kulic, a dzień później do Jarchlina. Program w tych dwóch świątyniach objął powitanie o godz. 17, a następnie Eucharystię z misyjnym kazaniem o krzyżu, błogosławieństwo relikwiami i nabożeństwo majowe. Do godz. 21 trwała indywidualna adoracja przed Chrystusem Ukrzyżowanym, która podobnie jak w Nowogardzie zwieńczona była śpiewem Apelu Jasnogórskiego. W ostatnim dniu trwania nowogardzkiej wspólnoty przy Relikwiach Krzyża Świętego w południe odprawiona została uroczysta Msza św., która w swojej warstwie modlitewnej zebrała wszystkie najważniejsze intencje minionego tygodnia i stanowiła dziękczynienie za dar spotkania z cząstką Krzyża Pańskiego. Zakończenie nawiedzenia i pożegnanie nastąpiło po Koronce do Bożego Miłosierdzia, kiedy to Relikwie i Krzyż Ottonowy udały się do Długołęki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-05-25 11:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2019, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Ks. Tadeusz Kłapkowski

Modlitewne zakończenie misji w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Bolesnej w Pyrzycach

Modlitewne zakończenie misji w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny
Bolesnej Bolesnej w Pyrzycach

Za nami już pierwsze dni nowego 2019 roku. Trwamy w bożonarodzeniowej radości, która wniosła w nasze życie nowe treści budowania własnej świętości. Taki również jest cel „Misji u stóp Krzyża”, które obejmował w Adwencie dekanat pyrzycki. W naszej pielgrzymce dotarliśmy do parafii dziekańskiej, która oddana jest wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach

O historii Pyrzyc wiemy już bardzo dużo w związku z Misją św. Ottona, znajdującą się tutaj studzienką oraz zbliżającą się 900. rocznicą wydarzeń chrzcielnych, których centrum stanowiło właśnie to piękne, historyczne miasto. Nawiążemy do tego następnym razem, gdy odwiedzimy główną parafię miasta poświęconą św. Ottonowi z Bambergu, a w której posługują księża chrystusowcy. Obecnie docieramy do bardzo niezwykłego pod względem historycznym i architektonicznym miejsca. Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej to najstarszy kościół Pyrzyc, będący dawniej kościołem klasztornym Augustianek. Zbudowany został w 2. poł. XIII wieku z cegły na planie prostokąta. W XVI stuleciu został zniszczony przez pożar i powoli niszczał. Pod koniec wieku został odbudowany, ale na bardzo krótko, ponieważ już w XVII wieku ponownie został doszczętnie zrujnowany. W 2. poł. XIX wieku budowla została wyremontowana i rozbudowana. Posiadał elementy wczesnogotyckie oraz barokową wieżę z XVIII wieku. Zniszczony 5 lutego 1945 r. podczas działań wojennych. Odbudowę rozpoczęto w maju 1987 r., a główne prace trwały w latach 1989-91 dzięki staraniom ks. Tomasza Koszyka TChr. Obecnie wewnątrz kościoła znajduje się tryptyk ołtarzowy, będący kopią wzorowaną na ołtarzu w Ciećmierzu k. Gryfic. Miejsce zwane Wzgórzem Chramowym, na którym stoi kościół, związane jest z misją chrystianizacyjną Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Jak podają źródła, stała tam niegdyś świątynia pogańska, którą Otton nakazał zburzyć, a na jej miejscu postawić kościół.

CZYTAJ DALEJ

Dla pielgrzyma każda pogoda jest dobra

2024-08-02 20:05

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi idący z Głębowic do Bagna

Pielgrzymi idący z Głębowic do Bagna

Drugi dzień podążania na Jasną Górę pielgrzymów z gr. 14 upłynął pod dyktando deszczu. Nie przestraszył on jednak pielgrzymów, którzy wsparci wiernymi z parafii z Głębowic i Wołowa przeszli do Bagna.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od modlitw porannych, Jutrzni oraz Eucharystii. Mszy świętej przewodniczył ks. Jarosław Olejnik, proboszcz parafii NMP z Góry Karmel w Głębowicach, a homilie wygłosił ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik “Czternastki”. Zwrócił uwagę, że od słuchania i przyjęcia słowa Bożego zależy wiele od postawy słuchającego. - Otwartość serca może sprawić, że słowo to zostanie przyjęte, a w konsekwencji doprowadzić do przyjęcia Jezusa Chrystusa, jako Mistrza i Pana. Obojętność względem słuchania może sprawić, że nawet najlepszy kaznodzieja nie będzie w stanie poruszyć jego serca - zaznaczył ks. Romańczuk.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Caputa

2024-08-02 19:25

Karol Porwich/Niedziela

1 sierpnia 2024 roku zmarł ks. Tomasz Caputa, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wilkowie. Miał 54 lat życia i 24 lat kapłaństwa.

Ks. Tomasz Caputa urodził się 11 czerwca 1970 roku w Cieszynie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 2000 roku w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Posługiwał jako wikariusz w parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie [2000 - 2004], parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy,[2004 - 2007]; parafii św. Elżbiety we Wrocławiu [2007- 2012], w oraz w parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu [2012-2015]. Od 2015 roku był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Wilkowie i był nim do momentu śmierci 1 sierpnia 2024 roku w domu rodzinnym w Świętej Katarzynie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję