Reklama

Niedziela Kielecka

W rocznicę śmierci ks. prof. Zbigniewa Rogali

Pamięć o Mistrzu

27 kwietnia w Kielcach miały miejsce uroczystości upamiętniające ks. prof. Zbigniewa Rogalę, który jak nikt potrafił wielbić Boga muzyką. Był twórcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego, wieloletnim profesorem muzyki i śpiewu kościelnego w kieleckim Seminarium, wychowawcą, proboszczem. Kapłanem. W pierwszą rocznicę śmierci poświęcono dedykowaną mu tablicę, nadano imię założonemu przez niego Studium, odbyła się promocja książki oraz Msza św. za spokój duszy Księdza Profesora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla chrześcijan śpiew jest antycypacją, uprzedzeniem wiecznego życia we wspólnocie z Bogiem w niebie. Jest wyrazem miłości i, tak jak miłość, nigdy nie przemija. Śpiewanie jest oznaką kochającego – pisał św. Augustyn (…). Muzyka powinna tu i teraz, w tym czasie i w tym miejscu, wprowadzać ludzi modlących się w obcowanie z Chrystusem” – te i inne słowa ks. Rogali, zamieszczone w dedykowanej mu publikacji „Pamięć i wdzięczność” pokazują, jak widział zadania i siłę muzyki w perspektywie wiary.

– Był wspaniałym, bardzo dobrym kapłanem, wrażliwym, czułym na piękno śpiewu kościelnego. Owoce jego pracy są ogromne, wykształcił muzycznie rzeszę księży – absolwentów kieleckiego seminarium i co najmniej stu organistów. W Studium Organistowskim kształci się obecnie 38 osób – mówi ks. Michał Olejarczyk, jego uczeń i następca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kielcach, które śp. ks. Rogala założył. Ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny poświęcił tam pamiątkową tablicę ufundowaną przez wdzięcznych studentów i przyjaciół. Studium specjalnym dekretem, odczytanym podczas Mszy św., otrzymało także dzisiaj imię Księdza Profesora Zbigniewa Rogali.

Reklama

Odbyła się krótka promocja książki „Pamięć i wdzięczność”, wydanej z tej okazji w Wydawnictwie „Jedność”. Książkę, przygotowaną z inicjatywy i pod redakcją kilku zaangażowanych w sprawę księży – złożoną z pięciu rozdziałów, tworzy m.in. 36 osobistych wspomnień księży, osób świeckich, uczniów i przyjaciół, jest w niej także życiorys ks. Rogali, fragmenty jego homilii i okolicznościowych wypowiedzi, relacja z uroczystości pogrzebowych oraz zdjęcia.

Recital organowy w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej w wykonaniu Karola Wieczorka – organisty i studenta ks. Rogali, poprzedził Eucharystię za spokój jego duszy, sprawowaną tam pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Biskup kielecki wspomniał, że przed rokiem wychowankowie, rodzina, przyjaciele spotkali się na uroczystościach pogrzebowych, ale podkreślił także „głęboki sens dzisiejszej uroczystości w perspektywie wiary” oraz „serdecznej pamięci wyrażanej w naszej modlitwie”. – Każdy z nas i wszyscy razem dalecy jesteśmy od rozpaczliwych wspomnień – podkreślał Ksiądz Biskup nazywając spotkanie w rocznicę śmierci „czasem serdecznej wdzięczności i przyjaźni”. Porównał życie ks. Rogali do „harmonijnie zapisanej nutami pięciolinii”.

– Jako muzykolog wiedział, że tylko zapis właściwej wartości nut i odpowiednich znaków muzycznych na pięciolinii, tworzą piękną harmonię i brzmienie. Wszystko inne będzie tylko muzycznym bełkotem dysonansów raniących słuchaczy i odbierających piękno melodii – mówił biskup kielecki. – Księże Profesorze, nie jesteś już z nami, ale żyjesz w naszych sercach pełnych wdzięczności i pamięci – podkreślał bp Piotrowski.

Spotkanie było kontynuowane w Studium Organistowskim, gdzie była możliwość nabycia pamiątkowej publikacji oraz okazja do wspomnień charyzmatycznego Księdza Profesora.

Zbigniew Rogala urodził się w 1936 r. w Biskupicach w parafii Zborówek w rodzinie Władysławy i Daniela. W latach 1953-1959 studiował w kieleckim Seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Czesława Kaczmarka w 1959 roku. Po ukończeniu studiów specjalistycznych z zakresu muzykologii (1965 r., KUL) rozpoczął wieloletnią pracę w WSD, jako profesor muzyki i śpiewu kościelnego. Odpowiadał również za remonty i budowę organów w kościołach diecezji. W historii diecezji kieleckiej zapisał się jako twórca, pierwszy dyrektor i wieloletni wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego, które było reaktywowane w 1989 r. Na początku lat 80. został także mianowany proboszczem parafii św. Izydora w Kielcach – Posłowicach. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Miasta Kielce.

Od 2011 r. przebywał w Domu Księży Emerytów, zmagając się z chorobą nowotworową. Zmarł 7 kwietnia 2016 r. w wieku 80 lat. Został pochowany w rodzinnym Zborówku. Jego grób wieńczy prospekt organowy z figurą Jezusa Zmartwychwstałego na tle krzyża.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Suchedniów: poświęcono tablicę ku czci "złodzieja w Sutannie"

[ TEMATY ]

pamięć

Archiwum ks. Józefa Wójcik

W Suchedniowie upamiętniono ks. infułata Józefa Wójcika, wieloletniego więźnia sumienia w czasach PRL, który w 1972 r. wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej przetrzymywanego przez władze komunistyczne. Okolicznościową tablicę poświęcił biskup Henryk Tomasik w obecności aktora Artura Żmijewskiego, który zagrał w spektaklu "Złodziej w sutannie".

Poświęcenie było ostatnim aktem dwudniowych uroczystości upamiętniających ks. inf. Józefa Wójcika, wieloletniego proboszcza suchedniowskiej parafii. Duszpasterz zapisał się w pamięci najpierw jako kapłan, który był kilkunastokrotnie aresztowany przez ówczesne władze, ale przede wszystkim jako ten, który wykradł pilnowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa na Jasnej Górze wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz, zabrany ze szlaku nawiedzenia i pilnowany na Jasnej Górze, po owym wykradzeniu, powrócił na szlak nawiedzenia polskich parafii w 1972 r. w Radomiu w kościele Opieki NMP, dzisiejszej katedrze.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Przegląd najpopularniejszych materiałów edukacyjnych do języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych

2026-06-24 13:00

[ TEMATY ]

Artykuł sponsorowany

pexels.com

Odpowiednie materiały edukacyjne, czyli podręczniki oraz elementy dodatkowe, mają kluczowe znaczenie zarówno w bieżącej nauce, jak i w przygotowaniu do matury. W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawiło się wiele serii podręczników oraz repetytoriów, które różnią się podejściem do literatury, sposobem prezentacji treści oraz stopniem nacisku na umiejętności egzaminacyjne.

Podręczniki oraz inne materiały, takie jak repetytoria, wykorzystywane w liceach i technikach, mogą różnić się strukturą, szatą graficzną oraz oczywiście przydatnością w kontekście wymagań maturalnych. Nauczyciele przy ich wyborze muszą wziąć pod uwagę, które z dostępnych rozwiązań dydaktycznych najskuteczniej wspierają rozwój kompetencji językowych i literackich uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję