Reklama

Niedziela Małopolska

Dialog u św. Anny

Niedziela małopolska 19/2017, str. 1

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Adam Bujak

Kinga nie zdążyła zadać swojego pytania na forum, podeszła więc do abp. Marka Jędraszewskiego tuż po Dialogach

Kinga nie zdążyła zadać swojego pytania na forum, podeszła więc
do abp. Marka Jędraszewskiego tuż po Dialogach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sto minut dialogu, aż tyle że Metropolicie Krakowskiemu pod koniec zabrakło głosu... I część z oczekujących na zadanie swojego pytania musiało przełożyć zamiar lub po zakończeniu drugiej odsłony „Dialogów u św. Anny” podeszło do abp. Marka Jędraszewskiego na chwilę osobistej rozmowy.

Tym razem temat spotkania, które 27 kwietnia zorganizowano w krakowskiej kolegiacie, oscylował wokół miłosierdzia. Po wysłuchaniu wprowadzenia, w którym Hierarcha przybliżył postać Sekretarki Bożego Miłosierdzia i sedno jej misji, studenci odczytali część pytań przesłanych drogą elektroniczną albo przez specjalną skrzynkę w kościele. Dotyczyły one m.in. napięcia pomiędzy miłosierdziem a sprawiedliwością, historii obrazów Jezusa Miłosiernego, tego, czy współczesny Kościół powinien dostosowywać się do „świata”, a także sakramentu pokuty i pojednania oraz sposobu odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Jędraszewski z szacunkiem pochylał się nad przedstawionymi przez wiernych problemami, naświetlał konteksty, wydobywał głęboki sens zagadnień. Mówiąc np. o sakramencie pojednania, wyjaśniał, że to pewien wewnętrzny, kilkuwątkowy proces, nieograniczający się do klęknięcia u kratek konfesjonału. Przypomniał, jak ważne jest zadośćuczynienie. – Uznać, że to ja zgrzeszyłem. Uznać, żałować, wyznać, chcieć się poprawić: to nie jest łatwe – przyznał Duchowny, dopowiadając jednak, że prawda o naszej grzeszności, wyznana przed Chrystusem, ostatecznie nas wyzwala i daje moc, by iść dalej za Nim, ku Wieczności.

W trzeciej części spotkania chętnie ustawiano się w kolejce, by „na żywo” wejść w dialog z Metropolitą Krakowskim. Jeden z kleryków poprosił o wypowiedź na temat pomocy uchodźcom, a uczestnik związany z Młodzieżą Wszechpolską zapytał o ruchy charyzmatyczne – czy tam Duch Święty jest bardziej odczuwalny niż np. na Eucharystii?

Odpowiadając pierwszej osobie, abp Marek przypomniał o apelach biskupów z miejsc, gdzie toczą się konflikty. Proszą oni, by pomagać ludziom na miejscu. W tym kontekście docenił projekt Caritas „Rodzina rodzinie”. Podkreślił też, że wojna nie wzięła się z niczego, ma swych inspiratorów i osoby, które są zainteresowane, by była kontynuowana. – Czy nie rozsądniej jest wprowadzać pokój tam, gdzie jest źródło wojen, przemocy? – pytał retorycznie abp Jędraszewski. Sygnalizując różne wątki (np. problem kulturowy, ideologię „multi-kulti”), wskazywał, że być mądrym, roztropnym w udzielaniu pomocy, to także mieści się w nauce społecznej Kościoła.

W „Dialogach u św. Anny” uczestniczyli młodsi i starsi, ludzie świeccy i duchowni. – Pierwsze wydarzenie było autoprezentacją, stąd wiele osób przyszło z ciekawości, kto jest nowym Metropolitą Krakowskim. Dziś dotarli ci bardziej zainteresowani tematem – mówi „Niedzieli” pan Tomasz, wysoko oceniając wartość spotkania. A pani Alicja dzieli się: – W codziennym życiu nieraz mamy problem z rozmową i komunikacją. Myślę, że tu wielu z nas może się uczyć otwartości i tego, jak prowadzić spokojny, merytoryczny dialog.

25 maja spotkanie będzie poświęcone Maryi, w kontekście stulecia Jej objawień w Fatimie. Początek o godz. 20.15.

2017-05-04 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: miłość Ojczyzny polega na pragnieniu posiadania dzieci

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Miłość Polski, naszej ojczyzny, polega na pragnieniu posiadania dzieci i na szczyceniu się, że jest ich dużo, i że są prawdziwą nadzieją naszego narodu. To jest nasz patriotyzm dzisiaj, najbardziej fundamentalny - dzieci wychowane w chrześcijańskiej wierze - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i 234. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

W liturgii na Wawelu wzięli udział wojewoda, marszałek województwa i przewodniczący sejmiku małopolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i oficerowie Wojska Polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję