Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryja wzorem wiary

Pod takim hasłem pielgrzymowali na Jasną Górę maturzyści z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku pielgrzymka miała szczególny wymiar, ponieważ 25 marca przypadła 25. rocznica powstania archidiecezji

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2017, str. 6

[ TEMATY ]

maturzyści

Marek Kempiński /BPJG

Młodzież na czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu

Młodzież na czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na nocne, modlitewne czuwanie do Sanktuarium Narodu, miejsca duchowej przemiany i nawrócenia, gdzie charakterystycznymi rysami są ołtarz i konfesjonał, przybyło 24 marca br. czterysta maturzystów m.in. z dekanatów: Szczecin, Police, Gryfice, Choszczno, Łobez. Towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy i duszpasterze. Na czele pielgrzymki maturzystów stanął bp prof. Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, towarzyszył mu ks. dr Włodzimierz Olszewski, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, oraz dziesięciu kapłanów.

W Kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, który przypomniał młodym ludziom, że przybyli do Matki Bożej w ważnym momencie życia, tuż przed dokonaniem wyboru zawodu poprzez wybór studiów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Matura to nie tylko ważny egzamin i ważne przełomowe chwile w życiu, ale także zawsze jakiś punkt zwrotny w stawianiu sobie pytania o przyszłość, o siebie, o swoje życie, co jest i co będzie dla mnie w życiu najważniejsze, co pierwsze i co najbardziej istotne, z tymi pytaniami stajecie przed Maryją – mówił o. Polak. – Od sześciu wieków przybywają na Jasną Górę pielgrzymi, tak jak wy, szukając tutaj pociechy, światła, umocnienia. Pragną zbliżyć się do Boga, powierzyć swoje życie Matce Najświętszej. I wy w roku jubileuszu trzechsetlecia koronacji Jezusa i Maryi w Cudownym Jasnogórskim Wizerunku przychodzicie do Maryi, która prowadzi nas do Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka. Pielgrzymujecie na Jasną Górę, by z ufnością i nadzieją prosić Matkę Najświętszą o wstawiennictwo u Boga we wszystkich waszych intencjach. Na czas pobytu tutaj, czas modlitwy, czas nauki i czas egzaminu dojrzałości życzę wam obfitości łask Ducha Świętego.

Następnie młodzież wraz z opiekunami i kapłanami zgromadziła się na Apelu Jasnogórskim, który rozpoczął nocną modlitwę. Rozważanie apelowe wygłosił bp Henryk Wejman.

– Od ponad 20 lat z piątku na sobotę młodzież maturalna przybywa do Twego jasnogórskiego domu, by wyrazić Tobie, Pani Jasnogórska, swoją miłość i wdzięczność, oraz by powiedzieć o swoich zwycięstwach i porażkach, o swoich wątpliwościach i nadziejach, o swoich marzeniach i wyborach na przyszłość. Przychodzą, aby posłuchać Cię i zastanowić się, na jakiej drodze każdy z nich ma zrealizować swoje życie, czy w małżeństwie, czy też w kapłańskie, a może we wspólnocie zakonnej, a być może w służbie jeszcze innym wartościom, ale tak, by ten wybór przyniósł błogosławione owoce. Matko Kościoła, Jasnogórska Pani, otocz płaszczem swej macierzyńskiej opieki maturzystów, którzy stoją przed decyzją wyboru przyszłości, wspieraj ich rodziców i nauczycieli, opiekuj się ich katechetami i duszpasterzami. Maryjo, bądź dla maturzystów pomocą, aby wpatrując się w Twoją postawę zasłuchania się w Chrystusa, który jest Prawdą, w Nim szukali rozwiązań w swoich codziennych zapytaniach i wątpliwościach i trwali przy Nim niestrudzenie, dając w ten sposób innym świadectwo Chrystusowej mądrości i miłosierdzia – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po Apelu Jasnogórskim młodzież pozostała na nocnym czuwaniu w Sanktuarium Jasnogórskim. O północy w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. prof. Henryka Wejmana. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał młodzieży, że Maryja jest najdoskonalszym owocem ludzkiego rodzaju i stanowi dla nas wzór i jasny płomień prowadzący do brzegu życia wiecznego. – Jest naszą Matką, albowiem daje nam przykład postawy zawierzenia Bogu. Polecenie Maryi, abyśmy uczynili wszystko, co nam Jej Syn powie, będzie się wyrażać w waszym obecnym życiu w respektowaniu przez was przykazań Boskich i kościelnych. Czy potraficie przyjąć postawę radosnego wyboru i wyrzeczenia na drodze kierowania się w życiu przykazaniami? – pytał Ksiądz Biskup.

Zachęcił młodzież, by uczynili wszystko, co mówi Jezus, by okazywali innym miłosierdzie i szacunek. – Każdy człowiek ma prawo do poszanowania i wsparcia w potrzebie. Bądźmy miłosierni wobec bliźnich. Nieśmy im pomoc z tego tytułu, że jesteśmy dziećmi Boga, pamiętając, że dobroć to potężna siła, która potrafi zmienić wroga w przyjaciela, a złoczyńcę w świętego – zachęcał bp. H. Wejman.

Pielgrzymkę zakończyła poranna Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, którą prowadzili seminarzyści Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Troska o egzamin i duchowy rozwój młodego człowieka

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja świdnicka

diecezja legnicka

Krzysztof Świertok/BPJG

Maturzyści z diec. świdnickiej i legnickiej w kaplicy MB

Maturzyści z diec. świdnickiej i legnickiej w kaplicy MB

„Uczniowie i misjonarze” pod takim hasłem w sanktuarium przebiegała 22. pielgrzymka maturzystów z diecezji świdnickiej i 33 z diecezji legnickiej. W sumie przybyło około półtora tysiąca osób.

Pielgrzymowanie, to przede wszystkim troska o duchowy rozwój młodego człowieka – podkreślał ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Legnickiej. - Od kilku lat łączymy nasze diecezje we wspólnym pielgrzymowaniu. Diecezja legnicka i świdnicka współpracuje ze sobą na wielu płaszczyznach, stąd wspólna pielgrzymka jest też pokazaniem, że jest dużo młodzieży wyznającej podobne wartości i że w jedności siła – powiedział duszpasterz legnicki.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję