Agata Kornhauser-Duda i Maryna Poroszenko wzięły udział w otwarciu wystawy ikon, które powstały na polsko-ukraińskich plenerach artystycznych. Wernisaż w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zorganizowano z okazji 25. rocznicy uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.
Wystawę „Szukam, o Panie, Twojego Oblicza. Ikona w dialogu polsko-ukraińskim” zorganizowało grono osób, które są związane ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy wraz z Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta” i Katedrą Sztuki Sakralnej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. – Ikona jest taką formą sztuki, która łączy, a nie dzieli. Chcieliśmy pokazać, jak ludzie różnych narodowości i wyznań wspólnie pochylają się nad sztuką sakralną – powiedział „Niedzieli” Mateusz Środoń, pisarz ikon i pomysłodawca wystawy.
Sanktuarium w Fatimie wysłało do syryjskiego miasta Aleppo figurkę Matki Bożej w odpowiedzi na prośbę tamtejszego maronickiego arcybiskupa Josepha Tobji. Figurka została poświęcona przez biskupa diecezji Leiria-Fátima Antónia Marto podczas uroczystości kończących międzynarodową pielgrzymkę rocznicową 13 października br.
Figurka jest kopią wizerunku Matki Bożej z fatimskiej Kaplicy Objawień. Do Syrii trafiła pocztą dyplomatyczną, za pośrednictwem nuncjatur apostolskich.
Reklama
We wrześniu 2014 r. na prośbę katolickiego patriarchy Środkowego Wschodu miała się odbyć pielgrzymka figury Matki Bożej Fatimskiej do Damaszku, stolicy Syrii. Nie doszła ona jednak do skutku ze względów bezpieczeństwa, w związku z zaostrzeniem się sytuacji w tym kraju ogarniętym wojną domową. Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od 3 miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspieranego przez Rosję.
KAI
Węgry
Szukają sprzymierzeńców w obronie chrześcijan
Oficjalną wizytę w Watykanie złożyło kierownictwo węgierskiego urzędu, którego zadaniem jest udzielanie pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa. Ma ono rangę podsekretariatu przy Ministerstwie Zasobów Ludzkich.
– Chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą na świecie, a zarazem najmniej się o nich mówi. Chcemy, by tym problemem nie zajmowały się jedynie organizacje pozarządowe, ale by na forum ONZ czy Rady Europy tę kwestię reprezentowały państwa członkowskie – powiedział Bence Rétvári, sekretarz węgierskiego Ministerstwa Zasobów Ludzkich.
RV
* * *
Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jan Paweł II
Krótko
• Syryjskie wojska rządowe wsparte rosyjskim lotnictwem są już bliskie opanowania całego Aleppo. Okupione jest to olbrzymimi ofiarami wśród ludności cywilnej. 50 tys. mieszkańców w ostatnim czasie uciekło z miasta, w którym zniszczono wszystkie placówki medyczne. Brakuje też jedzenia i wody.
• Donald Trump – amerykański prezydent elekt zagroził, że rozwiąże umowę z Kubą, jeżeli ta nie zgodzi się na zmianę warunków. Do podpisania umowy w znacznym stopniu przyczyniła się mediacja dyplomacji watykańskiej.
• Samolot z 81 osobami na pokładzie rozbił się w pobliżu lotniska pod Medellín w Kolumbii. Lecieli nim m.in. piłkarze jednego z brazylijskich klubów. Katastrofę przeżyło 5 osób.
Reklama
• François Fillon – kandydat Republikanów wyrasta na głównego faworyta wyborów prezydenckich we Francji. Dla Polski niekoniecznie musi to być dobra wiadomość, bo Fillon postuluje zmianę polityki Francji wobec Rosji na bardziej ugodową.
• François Hollande – urzędujący prezydent Francji poinformował w orędziu telewizyjnym, że nie będzie startował w najbliższych wyborach prezydenckich. Ma to związek z jego niskimi notowaniami.
• W Londynie odbyły się pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje rządowe. Rozmawiano m.in. o zachowaniu praw nabytych przez Polaków pracujących na Wyspach po Brexicie. Prezydent Andrzej Duda przebywał z kolei z wizytą w Szwecji. Głównym tematem rozmów były sprawy bezpieczeństwa.
• Ukraińska prokuratura postawiła byłemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi zarzut zdrady państwa i współudziału w zbrojnym przesunięciu granic Ukrainy. Polityk od 2 lat przebywa w Rosji.
• Episkopat Włoch sfinansuje opłatę czynszu za mieszkania wynajmowane przez 700 rodzin irackich uchodźców w Jordanii.
W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.
Od czasu wyboru na papieża 8 maja Leon XIV reprezentuje Stolicę Apostolską jako podmiot prawa międzynarodowego i jest głową Państwa Watykańskiego (Citta del Vaticano). Jednak w chwili obecnej jego rezydencja nadal znajduje się na terytorium Włoch, mieszka zatem w kraju sąsiedzkim. Granica między niewielkim Państwem Watykańskim a ówczesnym Królestwem Włoch jest wytyczona na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku.
Wynika z tego, że budynek, wówczas nazywany „Sant'Uffizio”, w którym nadal mieści się Dykasteria Nauki Wiary, znajduje się na terytorium Włoch. Jednakże, podobnie jak wiele budynków w Rzymie należących do Stolicy Apostolskiej, również i ten uważany jest za „eksterytorialny”. Jego ochronę zapewnia jednak nie Gwardia Szwajcarska, lecz członkowie włoskich sił zbrojnych.
Leon XIV rozmawiał przez telefon z Giorgią Meloni. Premier podkreśliła nierozerwalną więź łączącą Włochy z Namiestnikiem Chrystusa. Potwierdziła też poparcie rządu dla działań Stolicy Apostolskiej na rzecz zakończenia konfliktów.
Jak czytamy w komunikacie włoskiego rządu, Giorgia Meloni ponownie pogratulowała Leonowi XIV wyboru na Stolicę Piotrową, zarówno w imieniu własnym, jak i rządu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.