KS. MAREK ŁUCZAK: – Jakie argumenty mogą przekonać osoby świeckie do studiowania teologii?
KS. PROF. WŁODZIMIERZ WOŁYNIEC: – Na początku chciałbym wyrazić opinię, że nie jestem pewien tego, czy istnieją jakieś przekonujące argumenty do studiowania teologii, ponieważ takie studia postrzegam bardziej w kategorii powołania i wybrania Bożego niż w kategorii czysto racjonalnego wyboru zawodu. Niemniej jednak można powiedzieć, że studiowanie teologii jest szansą nabycia wyjątkowych kwalifikacji w procesie edukacji. Kwalifikacje te przekraczają ramy kwalifikacji studiów humanistycznych. Teologia wnosi w ludzki świat Bożą mądrość.
– Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed absolwentami teologii?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Nad tym problemem pochylają się biura karier istniejące przy naszych uczelniach. Pierwszym i podstawowym miejscem pracy zawodowej dla absolwentów teologii pozostaje obszar edukacji dzieci i młodzieży w zawodzie nauczyciela religii lub etyki, a także w zawodzie pedagoga. Nie potrafię powiedzieć, czy otworzą się jeszcze inne perspektywy pracy zawodowej dla absolwentów teologii.
– Teologia pomaga ugruntować wiarę, ale czy możemy też mówić o innych wymiarach ludzkiego życia, w których ta dziedzina wiedzy jest pomocna?
Reklama
– Teologia służy człowiekowi we wszystkich wymiarach ludzkiego życia. Współczesna teologia personalistyczna mówi o człowieku jako osobie; jest w niej miejsce na teologię ciała, teologię rodziny czy też ekoteologię.
– Która z dziedzin teologicznych jest królową?
– Teologia powinna być jedna i niepodzielona – tak jak to było na początku. Rozbijanie teologii na różne dziedziny (traktaty) dokonywało się dopiero w czasach nowożytnych ze względu na potrzeby akademickie. Wewnętrzna struktura teologii przypomina sieć połączonych tajemnic wiary („nexus mysteriorum”), w której centralnymi prawdami są: prawda o Trójjedynym Bogu i prawda o Wcieleniu Syna Bożego.