Funkcję rektora prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska pełnić będzie od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. Zanim projekt, przez ręce poseł Elżbiety Rafalskiej, trafił do Sejmu pracowało nad nim Kolegium Rektorskie, na którego czele stała rektor prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Fundamentem pod uczelnię akademicką, o którą kadra PWSZ starała się osiem lat były: rozwój pierwszoetatowej kadry naukowej, rozbudowa nowoczesnej infrastruktury oraz znaczący dorobek naukowy. Dodatkowym argumentem przemawiającym za utworzeniem samodzielnej uczelni był fakt, że Gorzów to było jedyne miasto wojewódzkie nie posiadające takiej jednostki publicznej. Jak rektor Skorupska-Raczyńska podkreślała w wielu wypowiedziach medialnych, powstanie Akademii nie było sprawą ambicji, a odpowiedzią na zaobserwowane w regionie zapotrzebowanie na placówkę kształcąca na wysokim poziomie. W mieście odnotowano niski dochód na jednego mieszkańca, co skutkowało tym, że potencjalni kandydaci na studia, nie mogąc wyjechać do dużych ośrodków akademickich, nie podejmowali studiów wyższych.
Kredyt na 3 lata
Mimo wielu starań tytuł akademii został przyznany uczelni na kredyt. Władze uczelni zostały zobowiązane do uzyskania w ciągu trzech lat uprawnień do nadawania tytułów doktora w dwóch kierunkach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ważnym aspektem dla powstania uczelni akademickiej jest zgromadzenie odpowiedniej kadry dydaktycznej. Obecnie na uczelni pracuje 192 pracowników naukowo-dydaktycznych. Wśród nich jest 20 profesorów zwyczajnych, 24 profesorów nadzwyczajnych doktorów habilitowanych, 90 doktorów i 58 magistrów, z których 162 osoby to pracownicy pierwszoetatowi.
Możliwości kształcenia
Obecnie uczelnia kształci na czterech wydziałach: humanistycznym, technicznym, ekonomicznym oraz administracji i bezpieczeństwa narodowego. W ramach tych jednostek naukę można pobierać na 13 kierunkach (energetyka, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, mechanika i budowa maszyn, ekonomia, rachunkowość i finanse, zarządzanie, administracja, bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska i niemiecka, filologia polska, pedagogika, kulturoznawstwo, turystyka i rekreacja), na poziomie licencjackim, inżynierskim i magisterskim. Oprócz studiów w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, uczelnia wychodząc naprzeciw osobom pracującym, stworzyła możliwość nauki w systemie 26+. Prowadzone są także kierunki we współpracy z uczelniami zagranicznymi– z Brandenburskim Uniwersytetem Technicznym w Cottbus (pedagogika) i Uniwersytetem Przykarpackim im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku (zarządzanie). Studia te dają studentom możliwość uzyskania podwójnego dyplomu. Dodatkowo uczelnia współpracuje z 19 uczelniami zagranicznymi w ramach programu Erasmus+ oraz na podstawie umów partnerskich.
Nie tylko studia
Reklama
Znaczący dla rozwoju Akademii jest rozwój jednostek międzywydziałowych. Od 2011 r. w ramach struktur uczelnianych powstają różne ośrodki akademickie. Wśród jednostek naukowych znajduje się: Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych oraz Akademickie Centrum Niemcoznawcze. Wśród jednostek edukacyjnych należy wymienić: Akademickie Centrum Kultury, Akademickie Centrum Sportu i Turystyki, Ośrodek Edukacji Politechnicznej „Czym skorupka za młodu”, Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego, Akademicką Poradnię Językową oraz Szkołę Języka Polskiego dla Cudzoziemców. W 2000 r. uczelnia otworzyła także Wydawnictwo Naukowe, które od momentu założenia wydało 233 tytuły. Obecnie w ciągu roku w ramach Wydawnictwa wydaje się ok. 30 pozycji rocznie. W głównej mierze są to prace kadry naukowej: monografie, prace doktorskie i habilitacyjne oraz podręczniki.
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, dzięki wieloletnim staraniom władz uczelni, znacząco rozbudowała swoją infrastrukturę. Do dyspozycji kadry naukowej oraz studentów jest jeden budynek administracyjny, pięć budynków dydaktycznych, laboratorium środowiskowe, Biblioteka Główna, Biblioteka Humanistyczna, hala sportowa wraz z wielofunkcyjnym boiskiem, zaplecze socjalne dla wykładowców oraz Dom Studenta.
Patron
Uczelnia wyższa, oprócz dbania o spełnianie wymogów formalnych, stara się kultywować wielowiekowe tradycje akademickie. Stąd zrodziło się pytanie o imię patrona, które najpierw zostało nadane Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a obecnie zostało przeniesione na Akademię. Mimo wielu burzliwych dyskusji, rozmaitych propozycji oraz trudu włożonego w wyjaśnienie dokonanego wyboru, patronem Uczelni został Jakub z Paradyża.
Jakub z Paradyża (1381-1465) to średniowieczny filozof, teolog, myśliciel i naukowiec. Przyszedł na świat i wychowywał się w wiejskim gospodarstwie położonym między Międzyrzeczem, a Świebodzinem. W wieku dwudziestu lat wstąpił do klasztoru cystersów. W wieku czterdziestu lat pobierał naukę w Akademii Krakowskiej, gdzie także rozpoczął studia teologiczne i uzyskał promocję doktorską. Był wykładowcą na Akademii Krakowskiej. Następnie wykładał na Uniwersytecie Erfurckim, gdzie pełnił rolę dziekana i rektora. Jako student i wykładowca w środowisku akademickim spędził ponad dwadzieścia lat życia. Zajmował się głównie filozofią, dyscypliną kościelną oraz ekonomią. Pozostawił po sobie 500 rękopisów oraz 150 traktatów, kazań i pouczeń. Najwięcej zbiorów jego twórczości znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej, Bibliotece Opactwa Cystersów w Mogile, Bibliotece Seminarium Duchownego w Pelpinie oraz Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Jakub z Paradyża jest największym myślicielem związanym z ziemia Lubuską. Wywarł on znaczący wpływ na rozwój nauki średniowiecznej. Był osobą światłą i bardzo dbającą o rozwój intelektualny i duchowy. Miał ogromny wkład w rozwój nauki oraz kształtowania świadomości społecznej. Charakteryzował się wysokim poziomem moralnym oraz nowoczesną myślą. Bez wątpienia wszystkie te cechy wskazują na to, że jest on odpowiednim kandydatem na patrona uczelni wyższej, która swoim działaniem chce promować w środowisku akademickim wyżej wymienione wartości.