W obliczu zamachów
Papież pamięta o ofiarach zamachów w Monachium i Kabulu
Papież Franciszek zapewnia o swej modlitwie za ofiary zamachów w Monachium i Kabulu. W niedzielę 24 lipca br. w Watykanie podczas modlitwy „Anioł Pański” powiedział: – W tych godzinach jesteśmy wstrząśnięci smutnymi wiadomościami związanymi z godnymi żalu aktami terroryzmu i przemocy, które spowodowały cierpienie i śmierć. Myślę o dramatycznych wydarzeniach w Monachium w Niemczech i Kabulu w Afganistanie, gdzie straciło życie wielu niewinnych ludzi. Wyrażam moją bliskość z rodzinami ofiar i rannymi. Zachęcam was, byście przyłączyli się do moich modlitw, aby Pan natchnął wszystkich postanowieniami dobra i braterstwa. Im bardziej trudności wydają się nie do pokonania, a perspektywy bezpieczeństwa i pokoju zdają się mroczne, tym bardziej natarczywa musi być nasza modlitwa. Ojciec Święty wezwał do cichej modlitwy. Następnie ze zgromadzonymi odmówił „Zdrowaś Maryjo” w intencji ofiar i ich rodzin.
W zamachu 22 lipca br. w Monachium zginęło 9 osób, a 27 zostało rannych. Samobójczy zamach w Kabulu, stolicy Afganistanu, który miał miejsce 23 lipca br., pochłonął ponad 80 ofiar śmiertelnych, ponad 230 osób zostało rannych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
Argentyna
Sprawcy napaści na siostrzeńca Papieża ujęci
W Buenos Aires aresztowano 3 mężczyzn oskarżonych o to, że uprowadzili siostrzeńca papieża Franciszka. Według argentyńskiej agencji Télam, są oni w wieku 20-24 lat.
Reklama
W maju br. na jadącego samochodem José Ignacio Bergoglio napadli uzbrojeni mężczyźni i zmusili go, aby udał się do siedziby założonej przez siebie organizacji charytatywnej w stołecznej dzielnicy San Fernando. Porywacze ukradli tam wartościowe przedmioty, pieniądze i artykuły przekazane przez ofiarodawców. Siostrzeńca Papieża więzili ponad 3 godziny.
José Ignacio Bergoglio jest synem siostry Ojca Świętego – Marii Eleny Bergoglio. Już wcześniej, w czerwcu 2015 r., był on ofiarą napadu rabunkowego z użyciem broni.
KAI
Rumunia
Sukces obrońców tradycyjnej rodziny
Trybunał Konstytucyjny Rumunii stwierdził, że propozycja zmiany konstytucji, w której potwierdza się, iż małżeństwo stanowi związek kobiety i mężczyzny, jest zgodna z prawem i może być procedowana. Propozycja zmiany konstytucji została złożona do rumuńskiego Senatu 23 maja br. w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przez Koalicję dla Rodziny (Coalitia pentru Familie). Celem złożonego projektu jest zmiana art. 48 (1) rumuńskiej konstytucji, który ma stanowić, że „rodzina jest ustanawiana przez dobrowolnie zawarte małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą i opiera się na ich równości oraz ich prawie i obowiązku zapewnienia wychowania, edukacji i szkolenia dzieci”.
Propozycję zagwarantowania konstytucyjnej ochrony małżeństwa poparło swoimi podpisami 3 mln osób, co stanowiło sześciokrotność ustawowego wymogu. To najwyższa liczba w całej historii rumuńskich inicjatyw obywatelskich.
KAI
* * *
W obliczu współczesnych form ubóstwa potrzebna jest dziś wyobraźnia miłosierdzia w duchu solidarności z bliźnimi, dzięki której pomoc będzie świadectwem braterskiej wspólnoty dóbr.
Jan Paweł II
Krótko
Reklama
• Benedykt XVI modli się za ofiary zamachu w Monachium, składa wyrazy współczucia rodzinom i zapewnia o swej bliskości – powiedział abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Papieża Seniora. Kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, w latach 1977-82 był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.
• Wielka Brytania nie obejmie przypadającego jej w drugiej połowie 2017 r. przewodnictwa w UE, w związku z wynikami referendum dotyczącego Brexitu.
• Donald Trump – kandydat Partii Republikańskiej do Białego Domu w pierwszym wywiadzie po konwencji, która wskazała go jako kandydata na prezydenta, zapowiedział, że nie zagwarantuje obrony sojusznikom USA w NATO, w tym krajom bałtyckim, jeśli nie wypełnią one swoich zobowiązań wobec Ameryki. Wspomniał także o możliwości wycofania wojsk USA rozmieszczonych na świecie.
• Recep Tayyip Erdoğan – prezydent Turcji po tajemniczym zamachu stanu wprowadził stan wyjątkowy w całym kraju. Potrwa on co najmniej 3 miesiące. Nad Bosforem trwają aresztowania w wojsku, policji i wśród sędziów. O związki z puczystami oskarżono 99 generałów. Wzrosło też napięcie w relacjach z Niemcami i USA.
• Młoda Polka padła ofiarą ataku w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Do napadu doszło 24 lipca br. Sprawcą jest znany policji syryjski uchodźca, który zadał kobiecie kilka śmiertelnych ciosów maczetą. Został on zatrzymany kilka minut po tragedii. Zdaniem policji, nic nie wskazuje na to, że był to zamach terrorystyczny.
• W zamachu bombowym w Ansbach, w Bawarii, na południu Niemiec, do którego doszło 24 lipca br. w jednej z restauracji, 12 osób odniosło rany, a zamachowiec samobójca poniósł śmierć. Policja ewakuowała ponad 2 tys. uczestników festiwalu muzycznego, który odbywał się w pobliżu. Sprawcą zamachu był 27-letni Syryjczyk, który przed dwoma laty przybył do Niemiec.