Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Chrystus blisko nas

W centrum Chełma uroczystości Bożego Ciała zorganizowały wspólnie parafie Rozesłania Świętych Apostołów i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył im ks. prof. Mirosław Wróbel.

2026-06-14 07:35

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Bożego Ciała wierni licznie zgromadzili się przed najstarszą chełmską parafią Rozesłania Świętych Apostołów, gdzie koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. prof. Mirosław Wróbel. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. kan. Jacek Lewicki, ks. kan. Józef Piłat i ks. kan. Andrzej Sternik. Słowo powitania do wiernych skierował proboszcz parafii Rozesłania. – Z wielką radością gromadzimy się przy Ołtarzu Pańskim, aby celebrować uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Jezusa Chrystusa. Ciesząc się z tego dnia, który mamy, możemy z radością wołać: Oto jest dzień który dał nam Pan. Radujmy się i weselmy w Nim – powiedział ks. Lewicki. Szczególne słowa powitania skierował do głównego celebransa ks. Wróbla, jednocześnie przybliżając wiernym jego sylwetkę.

Reklama

Niezwykle bogate w treści kazanie wygłosił ks. prof. Mirosław Wróbel. Na początku powiedział, że Boże Ciało to wielka uroczystość, która jest udziałem nas wszystkich. – Z wielką pokorą, ale też z wielką wdzięcznością i szacunkiem zgłębiamy największą tajemnicę chrześcijańskiego życia. Sakrament Eucharystii jest nazywany Najświętszym Sakramentem; wśród siedmiu sakramentów zajmuje miejsce centralne. Każdy z pozostałych sakramentów uobecnia działanie Chrystusa, natomiast Najświętszy Sakrament uobecnia samego Chrystusa – nauczał. Wspomniał, że w to wyjątkowe święto myśli kierujemy do Wieczernika w Jerozolimie. – To miejsce jest nazywane matką wszystkich kościołów. W tym miejscu Chrystus podczas ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa – przypomniał. Nawiązał też do marca 2000 roku i pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Jerozolimy. – Papież z wielkim wzruszeniem i empatią stanął w Wieczerniku, aby po raz pierwszy od prawie 400 lat sprawować w tym miejscu Najświętszą Eucharystię. Byłem wtedy w tym miejscu i widziałem jego wzruszenie. Swoją homilię w Wieczerniku rozpoczął od słów: gorąco pragnąłem przybyć do Ziemi Świętej jako pielgrzym, aby tutaj, w tym świętym miejscu sprawować Eucharystię. Papież wtedy wskazywał na wspólnotę Kościoła, zanurzoną w Eucharystii, ożywianą modlitwą i mocą Ducha Świętego. Jan Paweł II mówił o istocie Eucharystii, twierdząc że jest ona sakramentalną obecnością Chrystusa we wszystkich, którzy mają udział w jednym chlebie i w jednym kielichu – powiedział ksiądz profesor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bezpośrednio po Mszy św. sprzed kościoła Rozesłania ulicami centrum Chełma wyruszyła radosna i okwiecona procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Wszyscy przeszli trasą od ulicy Lubelskiej, przez Podwalną, Reformacką, plac Łuczkowskiego aż do Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, przed którym był zlokalizowany ostatni ołtarz. Na czele czerwcowego pochodu ku czci Ciała i Krwi Chrystusa szedł mężczyzna niosący krzyż z relikwią cząstki Drzewa Świętego. Ten wyjątkowy krzyż jest na co dzień eksponowany w Muzeum mieszczącym się przy parafii Rozesłania Świętych Apostołów. Radośnie i barwnie prezentowały się dziewczynki sypiące kilogramy kolorowych płatków kwiatów oraz chłopcy w strojach komunijnych; towarzyszyli im rodzice. Chłopcy, którzy w tym roku przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej, nieśli olbrzymi różaniec. W procesji szli również ministranci starsi i młodsi, lektorzy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Swojej wiary nie wstydzili się także idący przed Chrystusem liczni przedstawiciele wspólnot i grup religijnych działających w obu parafiach oraz księża i siostry Benedyktynki Misjonarki posługujące w parafii Narodzenia NMP w Chełmie. Wszyscy nieśli sztandary i chorągwie a także feretrony. Drogą procesyjnego orszaku szedł również Chór parafii Rozesłania Świętych Apostołów pod dyr. Romualda Turowskiego, świętujący w tym roku 108. rocznicę powstania. Była też orkiestra wygrywająca takty różnych melodii religijnych. Chór przy wszystkich stacjach śpiewał pieśni eucharystyczne.

– Jezus jest bliski memu sercu, noszę Go codziennie na dobre i na złe, ale szczególnie cieszę się, że mogę z nim iść w Boże Ciało – dzieliła się Anna. – W procesji idziemy całą rodziną, ja, mój mąż, dzieci oraz moi rodzice. Czuję tę wspólnotę i kocham to święto – powiedziała Grażyna. – Niektórzy moi znajomi stoją z boku i tylko się przyglądają procesji. Traktują ją jako wydarzenie nie religijne, ale folklor pełen wianuszków, obrazów, kwiatów. Przykro, że mają oczy zasłonięte, nie widzą Jezusa. Ale może kiedyś opadną im „klapki” z oczu – mówiła Danuta.

Duchowym ubogaceniem chełmskiego Bożego Ciała był Wieczór Chwały w amfiteatrze Kumowa Dolina. Na tym wydarzeniu też był obecny Pan Jezus w wystawionym Najświętszym Sakramencie. Gościem specjalnym był Witek Wilk, mąż i ojciec czwórki dzieci, założyciel fundacji Za Nim, muzyk i producent. Głosił Ewangelię na wszystkich kontynentach, zakładając wspólnoty i głosząc rekolekcje. W Chełmie podzielił się świadectwem życia rodzinnego i zawodowego. Mówił, jak wszystko łączy z głęboką wiarą. Duchowym rozważaniom i adoracji Pana Jezusa towarzyszyła oprawa muzyczna zespołu Teleo, kilkunastoosobowej wspólnoty muzyków tworzoną przez rodzinę i przyjaciół. Wszyscy muzycy już od kilku lat aktywnie angażują się w wydarzenia ewangelizacyjne w całej Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję