Jesteśmy dumni z przekazu Ewangelii. Członków Zespołu Teatralnego łączy jedna pasja – chcą szerzyć słowa Ewangelii z desek teatru dla licznej widowni – powiedziała elżbietanka cieszyńska s. Jadwiga Wyrozumska podczas 32. Międzynarodowego Kongresu Europassion 2016, jaki odbywał się w dniach od 31 marca do 3 kwietnia w Cieszynie.
Stowarzyszenie Zespół Teatralny działający przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie pod kierunkiem s. Jadwigi Wyrozumskiej od ponad 30 lat wystawia regularnie co roku Pasję w Teatrze im. A. Mickiewicza. W tym roku, jako gospodarz kongresu Europassion, Zespół Teatralny gościł przedstawicieli z całej Europy, których łączy jedno – zrzeszeni w grupach teatralnych wykonują przedstawienia o tematyce pasyjnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Dlaczego gramy? Chcemy głosić Ewangelię o narodzinach, życiu, nauczaniu i śmierci Pana Jezusa oraz o różnych postawach ludzi wobec słowa Bożego. Ponadto kochamy teatr, bo chcemy dać sobie i ludziom chwilę prawdziwego przeżywania. Są wzruszenia, są łzy, jest uśmiech, jest zaduma, by choć przez chwilę poczuć się kimś innym, wartościowszym. Świadczy o tym liczna widownia oraz chęci naszych parafian, którzy chcą grać w spektaklach. Przez te 30 lat nieprzerwanego grania 3 sztuk w roku, stworzyliśmy teatr na miarę naszych możliwości. A historię potomni ocenią – powiedziała s. Jadwiga Wyrozumska, witając gości z Polski i zagranicy na kongresie w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza. Wśród uczestników znaleźli się przedstawicieli Kościołów katolickiego i ewangelickiego oraz władze samorządowe i parlamentarne. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zauważył, że żadne budowle i inwestycje nie są większe, niż niesienie miłości bliźniemu. – W tym roku obchodzimy 1050-lecie Chrztu Polski. Pamiątką naszych tradycji jest Rotunda ku czci św. Mikołaja. Przez całe te wieki byliśmy wierni wartościom chrześcijańskim, które pobudzały nas do działania i tworzenia kultury miłości – podkreślił burmistrz Cieszyna. Obecny na kongresie bp Piotr Greger zaznaczył, że odgrywane w wielu miejscowościach Europy misteria Męki Pańskiej w sposób obrazowy prowadzą do spotkania z Bożą miłością, która ma rysy miłosierdzia. – Budynek cieszyńskiego teatru stał się miejscem spotkania i refleksji tych, którzy dzięki swoim zdolnościom aktorskim i ogromnej gorliwości przypominają współczesnemu człowiekowi o miłosierdziu Bożym – powiedział Biskup. Słowo do uczestników kongresu skierowali też: dyrektor teatru Andrzej Łyżbicki, sekretarz generalny Europassion Josef Lang, wiceminister Stanisław Szwed, który przekazał słowo od prezydenta Andrzeja Dudy, europosłanka Jadwiga Wiśniewska i prof. Idzi Panic.
Jak zaznaczyła s. Jadwiga Wyrozumska, istotnym punktem programu było pokazanie zagranicznym gościom życia religijnego i kulturalnego Polski i Cieszyna. Stąd takie punkty programu, jak zwiedzanie miasta, ale i wyjazdy na Jasną Górę, do Wadowic czy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Sercem naszego spotkania była Eucharystia w sobotę wieczorem pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Odbyła się w kościele św. Elżbiety, gdzie wszystko się zaczęło, i gdzie św. Elżbieta nam patronuje – podkreśliła s. Jadwiga Wyrozumska. Nie mogło zabraknąć wystawienia Misterium Męki Pańskiej 2 kwietnia na deskach teatru. Ordynariusz podkreślił, że każde przedstawienie pasji Jezusa i głoszenie Jego zmartwychwstania to okazja, by ta prawda dotarła do serc tych, którzy przychodzą oglądać przedstawienia. Spotkaniom towarzyszyła figura Europasji, która pozostanie w Cieszynie przez rok, do następnego spotkania w kolejnym miejscu Europy.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Komitet honorowy stanowili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, sekretarz stanu Stanisław Szwed, starosta powiatu cieszyńskiego Janusz Król i burmistrz Cieszyna Janusz Macura.