Reklama

Niedziela Małopolska

Młody i zaangażowany

Krótkie przedstawienie – etiuda teatralna, taniec, skecze, musical, opera, misteria paschalne i pasyjne – bądź inne formy artystyczne tworzone zespołowo lub indywidualnie. Nawiązanie do hasła „U Boga wszystko jest możliwe!” (Mk 10, 25). Wiek do 30 lat. To warunki, by wziąć udział w VII edycji Festiwalu Małych Form Artystycznych „Inspiracje”. Zgłoszenia przyjmuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Decyzję trzeba podjąć do końca marca

Niedziela małopolska 12/2016, str. 6

[ TEMATY ]

festiwal

Kasia Misiak KSM AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Natalia Guzik studiuje ekonomię i jest prezesem oddziału KSM w Skawinie. Ma artystyczną duszę – wraz ze znajomymi ze stowarzyszenia oraz młodzieżą ze skawińskiej parafii Bożego Miłosierdzia współtworzy blisko trzydziestoosobowy Teatr „Porta Fidei”. Jego scena znajduje się w podziemiach miejscowego kościoła (przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 12). – Korzystał z niej działający dawniej w naszej parafii Teatr Niebanalny, a teraz obecny. Często odbywają się tu różne spotkania w ramach Chrześcijańskiego Ośrodka Kultury. Są prelekcje, pokazy, filmy. Scena rozwija się, ostatnio nawet zainwestowano w nową kurtynę! – akcentuje z uśmiechem moja rozmówczyni.

Dodaje, że pomysł na takie miejsce wykluwał się już przy budowie ukończonego w 1995 r. kościoła. Do realizacji przyczynił się ks. proboszcz Włodzimierz Łukowicz: – Była to odpowiedź na konkretne zapotrzebowanie, czyli stworzenie miejsca, gdzie mógłby pracować dawny teatr oraz poprzedni klub sportowy „Promień”, a teraz Chrześcijański Ośrodek Kultury – wyjaśnia liderka skawińskiego KSM-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy raz w Skawinie

Ze względu na artystyczne pasje Natalia, wraz z miejscowym oddziałem stowarzyszenia, chętnie zaangażowała się w organizację Festiwalu Małych Form Artystycznych, który – choć to już siódma edycja wydarzenia – w Skawinie odbędzie się po raz pierwszy. Do tej pory rozgrywał się w Krakowie, m.in. na Scenie Salezjańskiej przy ul. Tynieckiej.

Reklama

– Jakie cele przyświecają festiwalowym „Inspiracjom”? – dopytuję aktorkę Teatru „Porta Fidei”. – Chcielibyśmy dać szansę promocji osobom, które działają amatorsko, a marzą, by stanąć na profesjonalnej scenie, poddać się ocenie jury i pokazać przed większą publicznością. Będzie to świetna okazja do rozwoju. Zachęcając do takiego działania, chcemy też trochę opowiedzieć o KSM-ie.

Organizatorzy oferują wykonawcom szerokie pole do popisu. Za hasło wydarzenia wybrali cytat z Ewangelii św. Marka: „U Boga wszystko jest możliwe”. Mają nadzieję, że pobudzi ono do kreatywności, a występy będą potwierdzeniem słów Jezusa! Cały czas spływają zgłoszenia – udział można potwierdzać przez stronę internetową: www.krakow.ksm.org.pl.

Zwycięzcy festiwalu, oprócz satysfakcji, zgarną coś jeszcze. – Zawsze staramy się, aby nagrody służyły rozwojowi, dlatego, tak jak w ubiegłych latach, główną wygraną będą weekendowe warsztaty aktorskie – zapowiada Wojciech Krakowiak, rzecznik prasowy „Inspiracji”. Informuje, że trwa również internetowy konkurs fotograficzny: – Zgłosić można zarówno fotografie, jak i fotomontaże. O zakwalifikowaniu się do finału będzie decydować liczba polubień na Facebook-u, natomiast rozstrzygnięcie nastąpi podczas gali festiwalu 23 kwietnia w Skawinie.

Więcej niż sztuka

Reklama

Co daje młodym praca w teatrze? – Przede wszystkim pobudza do działania, podtrzymuje motywację. Nasze próby odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu. Trzeba poświęcić czas, zaangażować się w spektakl, psychologiczne „rozpracować” przedstawianą postać i wczuć się w rolę, by po wejściu na scenę grać całym sobą. Przyjaźnie w naszym zespole trwają o wiele dłużej niż przedstawienie. No i oczywiście świetnie się bawimy! Co dzieje się na próbach – wiedzą tylko uczestnicy i reżyserzy. Jest dużo śmiechu, omyłkowych sytuacji. Daje to radość i rozluźnienie, oderwanie od codziennych obowiązków. To również forma spędzenia wolnego czasu, realizacji hobby i pasji – opowiada Natalia.

– Spodziewacie się, że występy, jakie zobaczymy na festiwalu, będą mieć wymiar ewangelizacyjny? Czy raczej chcecie zobaczyć, jak działają inni młodzi? – dopytuję. Organizatorka zaznacza, że uczestnikami wydarzenia mogą być nie tylko grupy parafialne czy osoby udzielające się we wspólnotach, ale też młodzi spotykający się np. w ramach zajęć pozalekcyjnych. – Nie ma znaczenia, czy ktoś działa przy kościele czy nie. Cechą charakterystyczną KSM-u, ale też festiwalu, jest aktywność. Staramy się pokazać, że młodzi ludzie mają do niej chęć. Mogą ją wyrażać poprzez różne kreatywne formy, także artystyczne. Chcemy pokazać Pana Boga przez działanie i przez młodych ludzi. Myślę, że widok młodego człowieka, który jest tak zaangażowany, ma moc ewangelizacji!

Przesłuchania konkursowe odbędą się 23 kwietnia przed południem. Występy nagrodzonych będzie można podziwiać tego samego dnia podczas gali finałowej.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukces młodych tancerek

Niedziela sandomierska 37/2016, str. 8

[ TEMATY ]

festiwal

taniec

Archiwum autora

KIK z Pysznicy w Bułgarii

KIK z Pysznicy w Bułgarii
Zespół Taneczny KIK działający przy Domu Kultury w Pysznicy zajął pierwsze miejsce w kategorii formacji podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży „My – XXI wiek”, który odbywał się w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. W zajęciach zespołu biorą udział dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat, które zapoznają się z techniką tańca współczesnego. Zespół powstał w 2000 r. Od 2008 r. jego instruktorem prowadzącym jest Teresa Świdecka-Węglarz, która niezmiennie pracuje nad rozwojem artystycznym podległej jej ekipy. Opracowuje układy choreograficzne z elementami show dance jazz, Broadway jazz, funky jazz, a także modern i acro. Jak można przeczytać na stronie internetowej gminy Pysznica opisującej zespół: „Praca z uczestnikami zajęć oparta jest na kształtowaniu świadomości własnego ciała, koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej, a także wyobraźni i dyscypliny niezbędnej dla pracy zespołowej. Nasz zespół reprezentuje gminę Pysznica i powiat stalowowolski na festiwalach i przeglądach tanecznych w województwie podkarpackim oraz imprezach ogólnopolskich. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury zespół został uhonorowany nagrodą w kategorii «Animator Kultury 2013». Ogromnym sukcesem, którym zespół może się poszczycić, jest udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, gdzie zakwalifikował się do ścisłego finału spośród 108 formacji tanecznych z kraju i zagranicy”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców wyruszą w ogólnopolską peregrynację

2026-06-25 11:46

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

pixabay.com

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców - Zelii i Ludwika Martin - przybędą z francuskiego Lisieux do Polski i od 2 lipca do 10 sierpnia będą peregrynować po kraju. Duchowe wydarzenie organizowane przez Ojców Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej rozpocznie się w Szczecinie. Hasłem peregrynacji są słowa: „Przez ufność do miłości”, nawiązujące do „małej drogi” świętości, którą głosiła patronka misji i doktor Kościoła.

Ogólnopolska peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców, świętych Zelii i Ludwika Martin rozpocznie się od Szczecina. Relikwie zostaną przywiezione z Lisieux we Francji i przez ponad miesiąc odwiedzą dziesiątki wspólnot karmelitańskich, parafii i sanktuariów w całej Polsce. Zakończenie peregrynacji zaplanowano na 10 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję