Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Podążać wspólną drogą

Poprzedni kurs zorganizowali w grudniu. A już kolejny odbędzie się z końcem lutego. Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” z Cieszyna we współpracy z parafią Matki Bożej Różańcowej ze Skoczowa zaprasza małżonków do udziału w kursie „Wspólna droga”

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

kurs

Monika Jaworska

Uczestnicy kursu

Uczestnicy kursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda Szkoła Nowej Ewangelizacji (SNE) może pisać swoje kursy. SNE „Zacheusz” opracował więc kurs „Wspólna droga”, który powstał w grudniu 2012 r. specjalnie dla małżeństw. Ponieważ w naszej SNE było dużo małżeństw, o. Efraim Kostrzewa stwierdził, że trzeba by dla nich przygotować jakąś formę rekolekcji – mówi dyrektor kursu Bernard Wesoły. On głosił konferencje na kursie, jaki odbył się w połowie grudnia w Ośrodku Rekolekcyjnym w Pogórzu. – Jestem dyrektorem w tym sensie, że każdy kurs ma swojego dyrektora. Dyrektorem SNE „Zacheusz” jest o. Efraim Kostrzewa OFM z Cieszyna. Natomiast w ekipie danego kursu także wybiera się dyrektora po to, by ten panował nad całością – tłumaczy p. Bernard. Podkreśla, że Szkoła organizuje wiele kursów nie tylko na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale i w Czechach, także poza naszą diecezją. I to są kursy w ramach SNE, której założycielem jest meksykanin José H. Prado Flores. Zaś „Wspólna droga” jest autorskim kursem „Zacheusza”.

Odnowić więzi małżeńskie

Reklama

W 2016 r. „Zacheusz” zaplanował kursy dla małżonków w kilku miejscach. Najbliższy rozpocznie się 26 lutego w Pogórzu, i kolejny – w tym samym miejscu 8 kwietnia. W naszej diecezji „Wspólna droga” planowana jest jeszcze 18 sierpnia w Ustroniu-Hermanicach. Wspólnota zaprasza także poza diecezję: do Krzydlina, Katowic czy Wrocławia. – W „Wspólnej drodze” chodzi o odnowienie więzi małżeńskich, wzmacnianie relacji. To szczególnie chcemy podkreślić w Roku Miłosierdzia – zauważa ks. Zbigniew Macura, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie, która włącza się we współorganizację kursu w Pogórzu, gdzie w ostatnim kursie wzięło udział 17 małżeństw. – Obserwowaliśmy, że nasi kursanci byli zadowoleni. Głęboko docierały do nich treści, które były celem kursu, czyli wspólna praca nad tym, aby razem z Panem Bogiem odnaleźć to, co jest w małżeństwie najważniejsze: radość, spokój, szczęście. A także praca nad tym, by porzucić stare schematy, które często towarzyszą naszym związkom i rozpocząć coś nowego z Panem Bogiem – mówi koordynator grudniowego kursu Izabela Gałuszka, która uczestniczyła z mężem Bogdanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kurs „Wspólna droga” pozwala na uczestnictwo również dzieciom. – Jest grupa dzieci i panie opiekunki. Te starsze dzieci bawią się z opiekunkami, a te malutkie zostają przy rodzicach. Pierwszy taki kurs z dziećmi „Zacheusz” zorganizował latem 2015 r. w Dzięgielowie, a drugi – w grudniu 2015 r. w Pogórzu – dodaje żona Bernarda, Jadwiga Wesoły. – Najmłodszy uczestnik grudniowego kursu Karol miał 4 miesiące. Najliczniejsza rodzina przyjechała z 5 dzieci, w tym z dwoma bliźniaczkami 7-miesięcznymi – wspomina ks. Zbigniew Macura.

Kręgi małżeńskie

Jak podkreślają członkowie ekipy, każdy uczestnik wynosi z danego kursu nowe doświadczenia. – Dla mnie jako kapłana jest to też odnawianie kapłaństwa, posługi, kiedy widzę, jak w życiu małżonków działa słowo Boże, modlitwa – zaznacza ks. Macura. – Jesteśmy w trakcie pisania drugiego – pogłębionego kursu dla małżeństw, dlatego że tematyka małżeństwa jest bardzo głęboka i szeroka – uchyla rąbka tajemnicy Bernard Wesoły.

Izabela wspomina, że pierwszy raz trafiła z mężem na taki kurs w 2014 r. – Potem zaangażowaliśmy się w pracę w Kręgach Małżeńskich. Za każdym razem inaczej się przeżywamy ten kurs i odkrywamy nowe treści. On nas cały czas zaskakuje – podkreśla.

Ks. Zbigniew wspomina, że w kursach uczestniczą również członkowie Kręgów Małżeńskich. – Formacja w Kręgach Małżeńskich polega na tym, że 4-6 małżeństw spotyka się raz w miesiącu w jednym z domów na modlitwie, rozważaniu słowa Bożego i rozmowie. Kręgi pomagają otwierać się małżonkom na Boga i na siebie nawzajem. Pozwalają lepiej poznać siebie i swoje małżeństwo, a także dzielić się doświadczeniami z innymi małżeństwami, integrować się i stawać się wspólnotą – mówi ks. Zbigniew Macura. – Oprócz tego spotykamy się w większej wspólnocie właśnie na takich kursach jak „Wspólna droga”, na czuwaniach, rekolekcjach. W mojej parafii na Górnym Borze od roku próbujemy zachęcać małżonków do formacji w Kręgach Małżeńskich. Zainspirował nas do tego „Zacheusz”. Przedtem kilka „naszych” małżeństw jeździło do innych kręgów, ale od kiedy wprowadziliśmy to w naszej parafii, powstały 3 kręgi w okolicy – dodaje ks. Zbigniew.

Najbliższy kurs „Wspólna droga” dla małżeństw (z opieką nad dziećmi) odbędzie się w Pogórzu w dniach 26-28 lutego. Organizatorzy zapraszają małżonków z całej diecezji. Informacje i zapisy na stronie: www.parafiagornybor.ox.pl oraz www.zacheusz.org. Tymczasem parafia na Górnym Borze zaprasza również do udziału w kursie Alfa skierowanym do każdego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lutego o godz. 19 w MCK „Pod Pegazem” w Skoczowie.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Forum Nowej Ewangelizacji

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” (Łk 12, 49)
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję