Reklama

Niedziela Małopolska

Radość współdziałania

Niedziela małopolska 37/2015, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

ŚDM w Krakowie

Jakub Wolski

Na adoracjach w intencji ŚDM gromadzi się młodzież z całego dekanatu bolechowickiego

Na adoracjach w intencji ŚDM gromadzi się młodzież z całego dekanatu bolechowickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie często mówią, że w Kościele źle się dzieje, a dzisiejszej młodzieży nie interesuje nic, poza telewizją, smartfonami i facebookiem. Dlatego bardzo się ucieszyłam ze spotkania, które całkowicie zaprzeczyło tym niczym nieuzasadnionym poglądom.

Nie mają bowiem powodów do narzekania mieszkańcy i duszpasterze parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy mogą pochwalić się młodzieżą angażującą się w wiele wartościowych przedsięwzięć. Tym, co w ostatnim czasie pochłania ją najbardziej, są wzmożone przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się za 10 miesięcy w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W październiku ubiegłego roku rozpoczęliśmy oficjalnie duchowe przygotowania do ŚDM w dekanacie koncertem uwielbienia w Bolechowicach – mówi ks. Michał Kania, rejonowy koordynator ŚDM, a jednocześnie wikary w tutejszej parafii. – Wspomagali nas młodzież i siostry z Białego Kościoła. Od tego czasu w każdą drugą niedzielę miesiąca spotykamy się na adoracjach w poszczególnych parafiach naszego dekanatu. Ostatnia adoracja miała miejsce w Giebułtowie, a kolejna, wrześniowa odbędzie się w Szklarach. Podczas tych adoracji młodzież samodzielnie przygotowuje rozważania, a księża służą pomocą duszpasterską.

Mówią liderzy

Reklama

– Jestem w 3. klasie liceum i nie ukrywam, że nie jest łatwo połączyć naukę do matury z zaangażowaniem w przygotowania do ŚDM – mówi Kuba Wolski – jeden z liderów ŚDM z Bolechowic. – Ale mam świadomość tego, że czas, który poświęcam dla tej idei, to nie jest czas stracony. Po prostu lubię to robić.

– Do zadań związanych z przygotowaniami do ŚDM najczęściej skrzykujemy się poprzez facebooka, czasem trzeba gdzieś pojechać, rozdać ulotki czy po prostu być – dodaje Michał Skotniczny, koordynator liderów z dekanatu Bolechowice. – Spotykamy się z dużą wdzięcznością innych osób, co nas buduje i utwierdza w przekonaniu o słuszności podjętych działań.

W parafii w Bolechowicach jest 5 liderów ŚDM oraz niemal setka osób, które angażują się w comiesięczne adoracje, a od 4 lat tworzą także grupę pielgrzymkową, która chodzi do Częstochowy, modląc się w intencji powołań. Od 2 lat ci młodzi ludzie modlą się także w intencjach Światowych Dni Młodzieży. – W tej grupie wyprosiliśmy już także dwa małżeństwa oraz 4 powołania do kapłaństwa i zakonu – mówi z radością ks. Michał.

Dekanat bolechowicki prężnie angażuje się w dzieło ŚDM. Nie tylko młodzi ludzie wkładają serce i czas w przygotowania, ale także mieszkańcy miejscowości, dzięki aktywności młodzieży, są dobrze zorientowani w bieżących wydarzeniach. Wielu z nich zadeklarowało przyjęcie pielgrzymów do swoich domów. – Są i tacy, którzy chcą przyjąć nawet po 10 osób – mówi ks. Kania. Do Bolechowic przybędzie m.in. ok. 300-osobowa grupa z Niemiec, z okolic Freiburga.

– Jak wam się udaje skutecznie rozpowszechniać wiedzę o ŚDM wśród mieszkańców parafii? – pytam moich rozmówców.

Reklama

– Często o tym mówimy w kościele, od dłuższego czasu towarzyszą nam symbole ŚDM – ikona i krzyż, a podczas Mszy św. często śpiewamy wspólnie Hymn ŚDM oraz odmawiamy modlitwę – wyjaśnia ks. Kania. – Można powiedzieć, że mieszkańcy naszej parafii oswoili się już z tym przekazem i sami wypatrują nowych informacji, czy to w gablocie przy kościele, opatrzonej logotypem ŚDM, czy poprzez informacje na stronach internetowych. Ale najwięcej dla tej idei zrobiła miejscowa młodzież, która jest żywą reklamą przyszłorocznego spotkania młodych z całego świata.

„Zabierzowskie Uwielbienie”

W przygotowania do ŚDM włącza się nie tylko młodzież i mieszkańcy, ale i władze gminy Zabierzów, na terenie której leżą Bolechowice. To właśnie dzięki ich przychylności i dobrze układającej się współpracy 26 września o godz. 17 na nowym Rynku w Zabierzowie odbędzie się koncert „Zabierzowskie Uwielbienie”, wpisujący się w całość przygotowań do ŚDM. Koncertować będą raperzy Poison oraz Kolah, którzy dadzą również świadectwo swojego nawrócenia. Imprezę poprowadzą Lidia Jazgar oraz Rafał Bochenek, a spotkanie zakończy modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, Który zostanie wystawiony na scenie. Modlitwę śpiewem poprowadzi zespół „TGD”. W spotkaniu wezmą udział także młodzi wolontariusze, którzy uczestniczą w akcjach „Busem do Marzeń” oraz „Jadę na ŚDM”, promujących idee Światowych Dni Młodzieży. „Zabierzowskie Uwielbienie” ma charakter otwarty i zaproszeni na nie są wszyscy, niezależnie od wieku.

Owoce wciąż dojrzewają

Zapytany o owoce podejmowanych działań, ks. Michał mówi z zastanowieniem, że nie wszystkie będą widoczne od razu i na zewnątrz. – Pewnie o konkretnych efektach ŚDM będzie można powiedzieć dopiero po ich zakończeniu – mówi kapłan i zauważa, że już samo dzieło przygotowań do ŚDM stanowi wciąż dojrzewający owoc tego przedsięwzięcia. Przy wielu parafiach powstały nowe grupy, młodzi ludzie poznają swoich rówieśników z innych, nieraz nawet odległych parafii i to daje im dużą motywację i wielką radość, wynikającą ze współdziałania.

2015-09-10 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi zapraszają na Światowe Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

biskup

biskupi

ŚDM w Krakowie

ŚDM/FACEBOOK.COM

„Towarzyszymy Wam teraz, na etapie przygotowań. Będziemy z Wami podczas spotkań w naszych diecezjach. Wspólnie będziemy modlić się także w Krakowie” – piszą biskupi do młodzieży, ponawiając zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Komunikat został podpisany przez biskupów podczas ostatniego zebrania plenarnego w Warszawie. Będzie odczytywany w kościołach w niedzielę 19 czerwca.

Publikujemy treść zaproszenia do udziału w Światowych Dniach Młodzieży:
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce beatyfikacja arcybiskupa-teleewangelizatora. Pielgrzymi otrzymają 75 tys. różańców

2026-06-28 08:14

[ TEMATY ]

Abp Fulton J. Sheen

teleewangelizator

75 tysięcy różańców

Vatican Media

Abp Fulton J. Sheen

Abp Fulton J. Sheen

W przygotowania do beatyfikacji abp. Fultona J. Sheena, która odbędzie się 24 września w St. Louis w stanie Missouri, włączyły się wspólnoty zakonne z całych Stanów Zjednoczonych. Ich celem jest wykonanie co najmniej 75 tysięcy Różańców Misyjnych, które zostaną rozdane pielgrzymom uczestniczącym w uroczystości.

Abp Fulton J. Sheen (1895–1979) należy do najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu XX wieku. Jako krajowy dyrektor Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – zainicjował w 1951 roku Różaniec Misyjny. Był również jednym z pierwszych i najbardziej znanych teleewangelizatorów, najpierw w radiu, a następnie w telewizji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję