Reklama

By sól nie utraciła smaku

Ponad 30 tys. osób wzięło udział w 37. Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, które na przełomie starego i nowego roku, w dniach 29 grudnia 2014 r. – 2 stycznia 2015 r., odbyło się w Pradze

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 19

Maciej Biłas / photo on flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi katolicy, prawosławni i protestanci reprezentowali 65 krajów, a ich największa liczba przybyła z Polski (ponad 6700 osób), Ukrainy (2500), Białorusi (1100). Było też wielu młodych z Niemiec, Włoch, Francji i Chorwacji. By wyżywić przybyłych, przygotowano 105 tys. jabłek i 100 tys. mandarynek, 22 tys. kg chleba i ponad 500 pojemników z żywnością. W historycznym centrum Pragi na modlitwę południową 30 i 31 grudnia otworzyło swoje podwoje 17 kościołów. 5 miejsc na modlitwę wieczorną zostało przygotowanych w Centrum Wystawowym Letňany, a wśród nich wielki namiot postawiony dodatkowo z powodu dużej liczby zgłoszeń. W sylwestra młodzi modlili się o pokój na świecie, tańczyli i śpiewali podczas radosnego Święta Narodów. 1 stycznia 14 przedstawicieli Czeskiej Rady Kościołów wzięło udział wraz z młodymi w modlitwie w katedrze Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, bezpośrednio transmitowanej przez czeską telewizję.

Sól ziemi

Motywem przewodnim Spotkania Młodych były słowa Pana Jezusa: „Wy jesteście solą ziemi”, zachęcające, by być budowniczymi pokoju na ziemi. Już w przeddzień spotkania Wspólnota opublikowała cztery „Propozycje na rok 2015”, jak być „solą ziemi”: 1. Sprawić, by w naszym otoczeniu życie miało smak. 2. Zrobić wszystko dla pojednania. 3. Wprowadzać pokój. 4. Troszczyć się o ziemię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na to, jak będąc mniejszością w społeczeństwie, być zarazem solą ziemi, zwrócił uwagę brat Alois, przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé. – Musimy szukać racji, które przywrócą współczesnej Europie nadzieję i które dadzą ją także młodym ludziom. Musimy pomóc im zaufać Bogu i uczyć żyć nadzieją, którą On daje. Chrześcijanie w Republice Czeskiej są mniejszością, być może uda nam się tu doświadczyć tego, co to znaczy być mniejszością, a zarazem solą ziemi. Tyle lat od obalenia muru berlińskiego nadal musimy budować wspólną Europę. Są wśród nas m.in. młodzi z Ukrainy i chcemy wyrazić naszą solidarność z nimi. Będziemy też wspólnie modlić się o pokój. Brakuje go przecież nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i w Europie. Chcemy być solidarni z cierpiącymi i dać im odczuć naszą bliskość – mówił brat Alois. Przypomniał również świadków wiary, zarówno świeckich, jak i duchownych różnych wyznań, i podkreślił, że m.in. obecny prymas Czech – kard. Dominik Duka był więziony przez reżim komunistyczny za wiarę i konspiracyjne kierowanie Zakonem Dominikanów. Przełożony Wspólnoty z Taizé wspomniał, że jedną z propozycji dla młodych uczestników spotkania na rok 2015 jest apel o wspólną półgodzinną modlitwę w milczeniu każdego niedzielnego wieczoru w intencji pokoju na świecie. – Dla nas tym źródłem jest pokój, który przekazuje nam Chrystus. Chcielibyśmy być zaczynem pokoju pośród ludzi. Żeby tak było, trzeba przyjąć Boży pokój do swojego serca – mówił w rozważaniu 29 grudnia 2014 r. brat Alois. – W najbliższych miesiącach pozwólmy, żeby prowadziły nas te słowa z Ewangelii: „Wy jesteście solą ziemi”. Chrystus nas ostrzega: czuwajcie, aby sól nie utraciła smaku! Nie pozwólmy, żeby ogarniało nas zniechęcenie i pesymizm. Podczas ostatniej wieczornej modlitwy w praskiej katedrze przełożony Wspólnoty z Taizé wezwał natomiast do przemyślenia zdecydowanych kroków prowadzących ku jedności chrześcijan.

Drogi wolności

Europejskie Spotkanie Młodych odbywało się w Pradze po raz drugi. Pierwsze miało miejsce na przełomie 1990 i 1991 r., rok po czeskiej „aksamitnej rewolucji”. Do wydarzeń tych nawiązał papież Franciszek w liście skierowanym do uczestników spotkania, wyrażając wdzięczność tym, którzy przyczynili się do przywrócenia pełnej wolności i demokracji. „Podczas gdy Republika Czeska obchodzi 25. rocznicę swego powrotu do demokracji, pamiętajcie w swoich modlitwach wyznawców i męczenników za wiarę, mężczyzn i kobiety dobrej woli, którzy dzięki bezinteresownemu darowi z siebie samych, a czasem za cenę wielkich cierpień, sprawili, że ich kraj odnalazł drogę do wolności. Wy również jesteście wezwani, by torować drogi wolności, oddając swoje życie z taką samą gotowością, jaką miała Maryja z Nazaretu, kiedy przyjęła w sobie życie Syna Bożego. Wy także jesteście powołani, by to życie rozwijało się w was” – pisał w liście papież Franciszek. Wyraził również ufność, że dzięki wyobraźni i kreatywności młodych radość Ewangelii będzie dzisiaj głoszona i słuchana w różnorodnych krajach, z których młodzi przybyli na praskie spotkanie.

Powołanie młodych

Reklama

Listy do młodych zgromadzonych w Pradze nadesłali również m.in.: patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I, arcybiskup Canterbury, zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej Justin Welby, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych ks. dr Setri Nyomi, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

„Młodzi ludzie są wezwani, by być «solą ziemi», są wezwani, by wprowadzać pokój tam, gdzie panują konflikty, być pośrednikami wiary i miłości tam, gdzie królują przemoc i nienawiść – napisał ks. dr Olav Fykse Tveit. – Jako Kościoły i jako chrześcijanie codziennie modlimy się, żeby przyszło królestwo Boga, żeby wypełniła się wola Boga «jako w niebie, tak i na ziemi». Świat potrzebuje mężczyzn i kobiet wiary, którzy wierzą w Boga i są gotowi wyruszyć w drogę, kiedy Bóg wzywa. Świat potrzebuje młodych ludzi, którzy wierzą i są gotowi być «solą ziemi» w tych czasach globalizacji i sekularyzacji”.

Współorganizatorami 37. Europejskiego Spotkania Młodych były Episkopat Czech i Czeska Rada Kościołów.

W 2015 r. przypada 75. rocznica powstania Wspólnoty z Taizé oraz 100. rocznica urodzin jej założyciela Brata Rogera (12 maja 1915 – 16 sierpnia 2005). Uroczystości pod hasłem „Odnowić więzy solidarności” potrwają przez cały rok.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: nie da się zbudować Kościoła, którego fundamenty kruszeją od podziałów

2025-05-17 16:32

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak

„Nie da się zbudować Kościoła, którego fundamenty kruszeją w wyniku takich czy innych podziałów” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości 100-lecia parafii w Złotnikach Kujawskich. Jak dodał, przełamywanie podziałów, budowanie jedności i pojednania zaczyna się najpierw w naszych sercach i rodzinach.

Uroczystość odbyła się 17 maja w kościele parafialnym, którego patronami są: św. Antoni z Padwy i św. Andrzej Bobola, którego nazywa się patronem jedności narodowej. Gdy bowiem w 2002 r. został on ogłoszony patronem naszej Ojczyzny, polscy biskupi w swoim liście przypomnieli, że św. Andrzej jest również patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana wolność polityczno-społeczna stanowi bowiem ciągłe wyzwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy - napisali biskupi - duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów, ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy. A jedność i pojednanie w Kościele i w naszej Ojczyźnie - dodał w homilii abp Wojciech Polak - muszą zaczynać się od jedności i pojednania w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

[ TEMATY ]

komunikacja

Archidiecezja Warszawska

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Duchowny Archidiecezji Warszawskiej został zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała prokuratura, usłyszał zarzuty dotyczące posiadania oraz nieodpłatnego udzielenia mefedronu. Po zatrzymaniu, zgodnie z decyzją władz kościelnych, został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich, w tym w sprawowaniu sakramentów, do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Czcicieli Maryi oraz Rycerstwa Niepokalanej

2025-05-17 20:03

Małgorzata Pabis

    W sobotę 17 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach przybyła Pielgrzymka Czcicieli Maryi oraz Rycerstwa Niepokalanej.

    Mszy świętej sprawowanej w samo południe w bazylice przewodniczył franciszkanin - o. Tomasz Pawlik. Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że łagiewnicka bazylika jest kościołem jubileuszowym w Roku Świętym. - Dziś w tę sobotę majową pozdrawiam szczególnie uczestników Pielgrzymki Czcicieli Maryi oraz IX Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej – powiedział ks. rektor i dodał: - Na tablicy obok Bramy Miłosierdzia przed wejściem głównym do bazyliki umieściliśmy słowa z bulli papieża Franciszka „Niech w tym Roku Jubileuszowym Sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei”. Niech dziś Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie dla Was, drodzy Pielgrzymi, właśnie miejscem gościnności i budzenia nadziei. Niech Jezus Miłosierny wszystkim Wam błogosławi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję