W sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej odbył się Dzień Skupienia Dekanalnych Ojców Duchownych. Został on zorganizowany przez ks. Wiesława Oleszka, diecezjalnego ojca duchownego
Podczas tego spotkania można było porozmawiać o problemach, które dotyczą poszczególnych dekanatów. Znam każdego kapłana – podkreślił ks. Oleszek, każdego noszę w swoim sercu i otaczam modlitwą. Taka posługa ojca duchownego jest najbardziej prosta i realizowana stale. Innym wymiarem tej posługi są spotkania dekanalne ojców duchownych. Rozmawiamy o problemach w poszczególnych dekanatach, myślimy o tym, jak pomóc księżom, którzy mają swoje problemy. Tego akurat nikomu nie brakuje. Księża, tak samo jak i osoby świeckie, niosą krzyż na swoich ramionach. Ojcowie duchowni starają się swoją pomocą służyć kapłanom szczególnie wtedy, kiedy jest im ciężko. – Ojciec duchowny w dekanacie modli się za swoich kapłanów – podkreślił o. Wiktoryn Krysa OFM z dekanatu Hrubieszów Południe. – Poza modlitwą służymy także w konfesjonale i przez naszą braterską obecność. Jako zakonnicy, bracia mniejsi w hrubieszowskim sanktuarium pełnimy nieustanną posługę konfesjonału. Bycie ojcem duchownym jest ogromnym wyróżnieniem i zobowiązaniem, dlatego do tej funkcji nie może być mianowana osoba przypadkowa, nawet na próbę. Biskup diecezjalny, wybierając kapłana do pełnienia funkcji dekanalnego ojca duchownego, zwraca się również z prośbą o opinię do kapłanów danego dekanatu. Ta opinia jest ważna, gdyż to kapłani najlepiej się orientują, który ze współbraci mógłby im przewodzić w rozwoju duchowym, do którego mają największe zaufanie.
Podczas rekolekcji uświadomiłam sobie, że Bóg mnie kocha – wyznaje Patrycja Dudek. – Zrozumiałam, iż nie powinnam iść drogą, przed którą najczęściej przestrzegają mnie rodzice, aby się nie stoczyć. Pragnę wierzyć, że Bóg chce dla nas jak najlepiej i nie chce, byśmy w życiu cierpieli – dzieli się refleksjami uczestniczka spotkań. Jest to jedno z wielu świadectw ludzi młodych, którzy w Sandomierzu uczestniczyli w rekolekcjach ewangelizacyjnych dla szkół średnich. Rekolekcje wpisują się w plan ewangelizacji miasta. Jak informuje ks. Marek Kuliński, pierwszy dzień rekolekcyjny uczniowie przeżywali w swoich szkołach i odbywało się to pomiędzy zajęciami na lekcjach. – Chodziło o to, aby młodzi zobaczyli, że warto przyjść podczas kolejnych dni na spotkania odbywające się na hali sportowej – zaznacza współorganizator. Każde z nich było przeplatane muzyką z dobrym przekazem ewangelicznym. Prowadzącymi zajęcia rekolekcyjne byli: Michał PAX Bukowski i Łukasz Gąszcz DJ Anem z Krakowa. – Pomysł na rekolekcje dla młodych zrodził się po adwentowych rekolekcjach internetowych z Nowohuckie.pl – mówi Michał. O sobie opowiada: – Po moim osobistym nawróceniu zacząłem rapować i pisać teksty. Po pół roku złożyłem pierwsze świadectwo. Kiedy Pan Bóg pobłogosławił to, co mówię do tych ludzi, pomyślałem, że warto zrobić coś, aby jeździć do młodych, dzielić się świadectwem, ale żeby jednocześnie mówić im o Bogu oraz inspirować do działania i odkrywania swoich pasji oraz talentów. W takiej ewangelizacji działam już blisko półtora roku. Zawsze w sercu towarzyszą mi słowa: „Rób to, co kochasz” – podkreśla raper.
Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę
2026-06-27 17:13
ks. Łukasz
ks. Łukasz Romańczuk
Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu
10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,
Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
Stworzona z myślą o młodych katolikach w wieku 18-30 lat inicjatywa zgromadziła ok. 60 ludzi stanu wolnego. Były: Msza św., tańce integracyjne i rozmowy bez alkoholu. Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania.
Wieczór rozpoczął się Mszą św. w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył ks. Piotr Rozpędowski. Następnie uczestnicy przeszli do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się główna część wydarzenia.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.