Reklama

Niedziela w Warszawie

Alfabet wyborczy

Już tylko dni, godziny i sekundy dzielą nas od wyborów samorządowych. Wybierając radnych, prezydentów i burmistrzów musimy uważać, żeby to był właściwy wybór. Nadchodząc z pomocą w tej arcyważnej czynności, zamieszczamy alfabet wyborów. Jeśli nie pomoże, to może chociaż nie zaszkodzi

Niedziela warszawska 45/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

wybory

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Armia

Konkretnie armia urzędników, która zasiliła aparat administracyjny w warszawskim ratuszu za rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO). Według ekspertów, akurat ta armia nie sprawdzi się na polu walki, ale – liczona razem z członkami rodzin – może przesądzić o wyborczym zwycięstwie pani prezydent.

Bemowo

Dzielnica, którą rządził lokalny dygnitarz PO, Jarosław D., tworząc z niej prywatne ranczo. Oskarżany o nadużycia władzy, nepotyzm, zasilanie publicznymi funduszami przyjaciółki i quasi teściowej, czeka teraz na wynik śledztwa. A oczekując, startuje w wyborach z własnym komitetem i hasłem „Jarosław D. burmistrzem dla Bemowa”. Czymś sobie bemowianie na takiego kandydata musieli zasłużyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co obiecać

Dylemat, z którym muszą się mierzyć co cztery lata kandydaci do samorządu. PiS np. zamierza słuchać Polaków i zmieniać Polskę, Piotr Guział (WWS), zapowiada skok cywilizacyjny i parkowanie za złotówkę, a Sebastian Wierzbicki (SLD) ograniczenie marnotrawstwa, a Joanna Erbel (Zieloni), żeby wszystko było cool.

Druga tura

Senny koszmar Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale także marzenie innych kandydatów. Inni chcieliby się zmierzyć z panią prezydent. Ale szans nie daje im sama rywalka, unikając debat z innymi kandydatami i rozmów z niezaprzyjaźnionymi mediami, na których mogłaby się wyłożyć.

Erbel Joanna

Reklama

Kandydatka Zielonych na prezydentkę Warszawy, znana z tego, że jest znana, a jest znana, bo ujawniła, że jest poliamorystką, czyli osoba żyjącą w swobodnych związkach z wieloma osobami jednocześnie, niekoniecznie tej samej płci. Poglądy, poza poliamorią, kandydatki są szerzej nie znane. Po prostu ma być cool.

Gugulski Marcin

Nazwisko radnego z Mokotowa (PiS), człowieka pracowitego. Potrafi mówić na każdy temat i na każdy temat interpelować. Często skutecznie, mimo – co niewyobrażalne – że nie na wszystkim się zna. Ale tak ma każdy rzecznik prasowy, a Gugulski był nim w rządzie Olszewskiego.

Instytucja kultury

Miejsce szczególnie często odwiedzane w czasie kampanii wyborczej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, najczęściej w celu jego otwarcia. Ostatnio odnotowano obecność kandydatki w gotowanych na wybory muzeach Pragi i historii Żydów.

Jesteś widoczny

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, to akcja promująca chodzenie w odblaskach, a w rzeczywistości kandydata na marszałka województwa Adama Struzika (PSL), warta 250 tys. zł. Marszałek sprytnie podłączył się pod akcję i na plakatach rzuca się dużo bardziej w oczy niż odblaski. A zapłacił nie on sam, lecz samorząd.

Komunikacja miejska

Rodzaj transportu, który ma być udostępniony za darmo warszawiakom płacącym podatki w stolicy. Oczywiście, w wypadku zwycięstwa wyborczego Jacka Sasina. „Jest dobrze wyliczona i oparta na rachunku ekonomicznym” – zapewnia kandydat. Inny kandydat, Piotr Guział, obiecuje obniżkę cen biletów tylko o połowę.

Leming

Reklama

Na ogół młody i nieźle sytuowany warszawiak, który bezkrytycznie wierzy w to, co usłyszy w programie Lisa, Olejnikowej i Durczoka lub przeczyta w artykule Żakowskiego. Ale – zdaniem prawicy – jest jeszcze do uratowania. Bo to, co chce zrobić prawica w stolicy, poprawi jakość życia leminga, zostawi mu w kieszeni więcej pieniędzy. Nie w ciemię bity leming musi rozważyc zmianę pogladów.

Lemingrad

Rejon stolicy – w okolicach Wilanowa, Ursynowa – gdzie na pewno nie doszłoby do II tury wyborów prezydenckich. Niestety, reszta Warszawy jeszcze nie dorosła do Lemingradu i pewnie dlatego II tura wyborów jednak najpewniej się odbędzie.

Młodzież

Grupa wiekowa, dla której ekipa prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz robi bardzo wiele. „Jeżeli spojrzymy na Warszawę dzisiaj, to Warszawa jest dla młodych ludzi: plaże nad Wisłą, ścieżki rowerowe. To jest bardziej dla was, niż dla starszego pokolenia” – podkreśla szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z PO.

Napastnik

Funkcja sprawowana w drużynach piłkarskich przez kandydata PO do sejmiku Mazowsza Dariusza Dziekanowskiego. Choć zawsze był pierwszy albo drugi, teraz wystartuje z miejsca trzeciego w okręgu trzecim, gdzie będzie rywalizował m.in. z kandydatem o łatwo wpadającym w ucho nazwisku Zdzikot (Tomasz, z PiS).

Obraz

Płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, stosując techniki malarskie można pokazać przed wyborami samorządowymi marszałka Struzika. Malarskie wizerunek jego i Waldemara Pawlaka są głównymi eksponatami na wystawie „Ziemia płocka duszą malowana” w Muzeum Mazowieckim finansowanym przez marszałka. Marszałek jest sportretowany na luzie, w samej koszuli, z komórką w dłoni.

Płock

Reklama

Miejscowość na Mazowszu w pobliżu Warszawy, gdzie w wyborach do rady miasta wystartuje Małgorzata Struzik, żona marszałka województwa, dyrektorka wydziału edukacji i kultury w płockim starostwie.

Rosiewicz Andrzej

Wiadomo, o kogo chodzi. Ten znany piosenkarz estradowy przystąpił do boju o głosy warszawiaków hasłem: „Jestem ładny, chce być radnym”. W internecie szybko pojawiła się propozycja hasła dla niejednego kandydata na przyszły rok: „Jestem osłem, chce być posłem”

Straż miejska

Instytucja według Przemysława Wiplera, kandydata na prezydenta stolicy, niepotrzebna w Warszawie, którą zlikwiduje w razie zwycięstwa. Według Wiplera, Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała na straż miejską, „specjalistów od kontrolowania obnośnej sprzedaży sznurowadeł i jajek”, miliard zł, za co „można było wybudować jeden z obiecywanych w 2006 i 2010 r. mostów na Wiśle”. Wipler ma małe szanse, dlatego straż będzie żyła jeszcze długo i szczęśliwie.

Szpital

Konkretnie na Ursynowie – placówka występująca w snach i kampanii prezydenckiej w Warszawie równo często, jak sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiadała jego budowę już w 2006 i w 2010, i w tym roku też. W 2018 r. i 2022 r. hasło budowy szpitala zostanie z pewnością twórczo rozwinięte.

Tęcza

Instalacja pseudoartystyczna na placu Zbawiciela w formie tęczy o sześciu barwach, symbolu ruchu pań i panów o odmiennych preferencjach. Kandydat Mariusz Dzierżawski zapowiada likwidacje paskudztwa, gdy wygra wybory, a ze na zwycięstwo nie ma szans, dlatego tęcza będzie żyła jeszcze długo i szczęśliwie.

Ulica

Reklama

Miejsce w Warszawie podobne do instytucji kultury, szczególnie często odwiedzane w czasie kampanii wyborczej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, najczęściej w celu jego otwarcia. Ostatnio odnotowano obecność kandydatki na otwarciu długo zamkniętej ul. Świętokrzyskiej.

Wszystko

Tyle, ile zrobią wszyscy kandydaci, żeby wygrać wybory samorządowe w Warszawie. Skutkiem ma być m.in. redukcja aparatu administracji, trzecia, a może nawet czwarta linia metra, obniżenie podatków i jednocześnie więcej pieniędzy w kasie, a także zapanowanie powszechnej szczęśliwości.

Zło, całe zło

Stan braku dobra, opisywany w przeboju Krystyny Prońko. Pani Krystyna startuje z list PO do Rady Warszawy, zgłoszona przez koło Wesoła. Dlatego piosenka „Jesteś lekiem na całe zło” może stać się teraz hymnem zwycięskiej – nie ma co się łudzić – Hanny Gronkiewicz-Waltz.

2014-11-06 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas obywateli

Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 41

[ TEMATY ]

wybory

Artur Stelmasiak

Zasadniczy bój o Polskę i jej przyszłość rozegra się jesienią 2015 r., podczas wyborów parlamentarnych. To bowiem rząd i premier mają główne instrumenty do kierowania naszym państwem.

Dla komentatora politycznego, jakim jestem od kilkudziesięciu już lat, sytuacja w chwili, kiedy piszę ten tekst – gdy wyścig prezydencki jeszcze trwa, a do Państwa ten tekst dociera już po rozstrzygnięciu boju między Komorowskim i Dudą – jest mocno niewygodna. Bo to bardzo ważne rozstrzygnięcie, które znacząco wpłynie na rozwój wydarzeń w Polsce w najbliższych latach. Wybór Andrzeja Dudy – to postawienie na przemiany, na naprawę państwa, na impulsy nowoczesności w gospodarce i pochylenie się nad losem rodzin wielodzietnych lub ubogich. To też ukierunkowanie na odzyskiwanie przez Polskę suwerenności, na budowanie silnej pozycji w NATO i UE. Bronisław Komorowski – to trwanie w państwie, jakie znamy od blisko 8 lat rządów PO i PSL. To ciąg afer, bezkarność elit władzy, olbrzymia emigracja młodych za chlebem, stagnacja gospodarcza, niesprawiedliwość jako naczelna zasada w relacjach państwo – obywatel. To kontynuacja tego, co złe w III RP. Oczywiście, zasadniczy bój o Polskę i jej przyszłość rozegra się jesienią 2015 r., podczas wyborów parlamentarnych. To bowiem rząd i premier mają główne instrumenty do kierowania naszym państwem. Rola prezydenta jest w części reprezentacyjna, honorowa, ale też może on być „hamulcowym” – wetować ustawy, blokować zmiany proponowane przez rząd. Czasem to dobra rola, bo dzięki tym uprawnieniom prezydent może zapobiegać szkodliwym pomysłom politycznym. Może też być inicjatorem dobrych projektów, jeśli zechce. Czasem jednak może bronić złej sprawy. Jest do dyskusji, czy polska Konstytucja powinna wprowadzać taki dualizm we władzy wykonawczej. Może lepiej, żeby prezydent był wybierany przez Zgromadzenie Narodowe (Sejm i Senat) i pełnił tylko funkcje reprezentacyjne, ewentualnie był strażnikiem Konstytucji? Może to premier powinien mieć wszystkie narzędzia władzy w ręku?
CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Casa Polonia w Rzymie

Przed nami wspaniałe trzy dni: środa, czwartek i piątek. Program, który będzie ucztą duchową. Rozpoczynamy od koncertów wprowadzających, Eucharystii i wieczornego koncertu z udziałem tysięcy młodych pielgrzymów z Polski. Będzie także telewizyjne studio jubileuszowe – mówi w rozmowie z Vatican News ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Vatican News
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję