Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto Młodych

W naszej diecezji już od 17 lat odbywają się Spotkania Młodych. W tym roku, w dniach 19-21 września, pod hasłem „Błogosławieni ubodzy w duchu”, spotkało się kilka tysięcy gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, studentów oraz młodzieży pracującej.

Niedziela sandomierska 39/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od godzin popołudniowych do sandomierskich parafii przybywały grupy autokarowe i indywidualne. Najczęściej z kapłanami, katechetami, nauczycielami czy rodzicami. Po zgłoszeniu w recepcji każdy uczestnik otrzymał specjalny pakiet i został zaprowadzony na miejsce noclegowe: w domach prywatnych bądź w szkołach czy placówkach kościelnych. Niespodzianką były też lokalne specjały – czyli jabłka od okolicznych ogrodników.

Piątek z akcentem na krzyż

Młodzi z parafii zakwaterowania zostali zaproszeni na nabożeństwo do trzech kościołów stacyjnych. Uczestnicy zlotu gromadzili się przy krzyżu i ikonie Chrystusa Nauczyciela, które od lat towarzyszą spotkaniom młodych. Adoracja Chrystusa i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego były wprowadzeniem do wspólnej manifestacji wiary podczas ulicznej Drogi Krzyżowej. Jednocześnie z trzech różnych miejsc w stronę sandomierskiego Rynku ruszyły tysiące osób. Młodym towarzyszyli ich opiekunowie, ale też liczni sandomierzanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Organizatorzy przewidzieli wspólne zakończenie nabożeństwa, po którym głos zabrał gospodarz miasta, burmistrz Jerzy Borowski. Na zakończenie spotkania uczestników pozdrowił i pobłogosławił bp Edward Frankowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przymierze Miłosierdzia

Reklama

Sobotnie spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościołach parafialnych. Głównym punktem przedpołudniowej części formacyjnej było spotkanie ze wspólnotą „Przymierze Miłosierdzia”, które odbywało się w trzech kościołach stacyjnych. Ewangelizatorzy z Brazylii poprzez świadectwo swojego życia oraz południowoamerykański temperament chcieli ożywić naszą młodzież, jednocześnie pokazując swoją wiarę i zaufanie Panu Bogu. Podczas spotkania rozważano Słowo Boże, śpiewano i tańczono.

Sobotnie popołudnie natomiast to wspólne spotkanie przy św. Janie Pawle II na sandomierskich Błoniach, gdzie 15 lat temu sprawowana była Msza św. przez Świętego Papieża. Młodzi rozpoczęli świętowanie od modlitwy do Miłosiernego Jezusa. Po tym był czas na zabawę i tańce nazywane przez organizatorów Krąg Radości. W tym samym czasie można było skorzystać również z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów: mobilnej poradni, czyli porozmawiać o narzeczeństwie, małżeństwie, powołaniu kapłańskim czy życiu zakonnym. Można było poruszać tematy dotyczące sekt czy porozmawiać z psychologiem. Odbywała się Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dyżurował ksiądz spowiednik.

Natomiast wieczór został zdominowany przez koncert zespołu „TGD”. Członkowie grupy poprzez śpiew i świadectwo życia oraz wspaniałą atmosferę modlitewną podprowadzili pod ostatni punkt spotkania jakim było wspólne uwielbienie Chrystusa na sandomierskim Rynku. Przy śpiewie grupy muzycznej „Oremus” z zapłoną świecą w dłoni uczestnicy dzięki wspólnemu prowadzeniu modlitwy mogli odczuć jak wielką łaską jest wiara i poczuć jak Chrystus chce być im bliski. Zwieńczeniem Adoracji było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił bp Edward Frankowski.

Nie bój się niczego

Ostatni dzień świętowania to wspólny przemarsz ze wszystkich stron miasta w stronę Rynku z modlitwą różańcową na ustach. Stamtąd natomiast całą blisko czterotysięczna grupą w Marszu dla Jezusa z entuzjastycznym śpiewem w stronę Placu Papieskiego. Tu na młodych ponownie czekała wspólnota ewangelizacyjna „Przymierze Miłosierdzia”. Po niej do liturgii wprowadziła grupa muzyczna. Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Frankowski. Dziękując młodym za ich trzydniową obecność i modlitwę biskup podkreślił wartość świadectwa o swojej przynależności do Chrystusa, jakie dają każdego dnia. – Drodzy młodzi, Sandomierz i cała diecezja poczuła podczas tych trzech dni, jak wielka jest w was nadzieja. Pokazaliście, że Kościół jest żywy, radosny i twórczy jak wasza młodość. To w was pokładamy nadzieję, że poniesiecie Ewangelię w nowe pokolenia. Te dni były nam potrzebne, nie tylko ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka, ale były potrzebne także wam, abyście mogli ożywić swoją wiarę, której zagraża wiele współczesnych niebezpieczeństw – mówił do młodych bp Frankowski. Podczas homilii ks. Bartłomiej Krzos, prefekt WSD, wyjaśnił młodym sens ewangelicznego błogosławieństwa „ubodzy w duchu”. – Drodzy Przyjaciele, chciałbym podejść teraz do was wszystkich i powtórzyć wam słowa Psalmu, który usłyszeliśmy: „Nie bój się niczego, Pan jest blisko wszystkich, którzy Go szukają”. W codziennym życiu osoby rozpoznaje się i znajduje po twarzy i po znakach szczególnych. Pan Jezus, którego szukasz ma swoją piękną i spokojną twarz. Ma też znak szczególny: On jest ukrzyżowany i zmartwychwstały. Proszę was, jeśli znajdziecie Jezusa starajcie się Go poznać, a jeśli Go poznacie zaprzyjaźnijcie się z Nim. Często koledzy i koleżanki proszą was: nie bądź obojętny, daj lajka! Tak i ja was proszę: nie bądźcie obojętni! Polubcie ziemskie życie Jezusa. Wszystko, co do nas mówił, co dla nas zrobił i to, że za nas umarł. Jeśli znajdziesz Pana, poznasz Go i się z nim zaprzyjaźnisz, to naśladuj Go poprzez bycie ubogim duchem, a wtedy będziesz szczęśliwy – mówił ks. Krzos. Na zakończenie Mszy św. dokonano przekazania symbolu spotkania. Przedstawiciele młodzieży, duszpasterzy i włodarz Sandomierza przekazali ikonę Chrystusa delegacji ze Staszowa, gdzie odbędą się przyszłoroczne Diecezjalne Dni Młodych.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: trwają prace nad programem formacyjnym przed ŚDM 2016

[ TEMATY ]

młodzi

Gniezno

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W Gnieźnie obraduje grupa robocza Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży opracowująca trzyletni program mający przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży 2016. Wypracowane propozycje zaprezentowane zostaną podczas wtorkowego zebrania plenarnego KEP. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 4 października i potrwa do niedzieli 6 października. W skład kilkunastoosobowego zespołu roboczego wchodzą duszpasterze młodzieży i delegaci młodych z różnych stron Polski. Opracowywany program ma być gotowy na pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpocznie się realizacja nowego czteroletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Do niego właśnie sięgnięto przygotowując program formacyjny przed ŚDM 2016.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Loggia Rafaela: rusza wielka renowacja arcydzieła

2026-06-25 17:14

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Muzeum Watykańskie

Loggia Rafaela

wikipedia/domena publiczna

Loggia Rafaela. Fresk "Ostatnia wieczerza"

Loggia Rafaela. Fresk Ostatnia wieczerza

Pięć lat pracy, ponad dwudziestu konserwatorów i 1,3 tys. metrów kwadratowych dekorowanych powierzchni - w Muzeach Watykańskich zaprezentowano projekt restauracji zachodniego skrzydła Drugiej Loggii Pałacu Apostolskiego, znanej jako Loggia Rafaela. To jedno z najważniejszych dzieł renesansu, stworzone w latach 1517-1519 przez „Boskiego Malarza” i jego uczniów dla papieża Leona X.

Loggie i Stanze Rafaela, należą do najcenniejszego artystycznego dziedzictwa pozostawionego w Watykanie przez mistrza renesansu. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, artysta ostatnie dwanaście lat swojego krótkiego życia poświęcił Watykanowi i służbie papieżom. „Loggie przenoszą kulturę i cywilizację starożytnego Rzymu do naszego renesansu, a potem, dzięki Loggiom, przez wieki aż do naszych dni. Są kluczowym punktem przejścia między starożytnością a współczesnością” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję