Reklama

Niedziela Lubelska

W jedności z Rzymem

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyły się uroczystości związane z 450-leciem przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej obradujący pod przewodnictwem króla Zygmunta Augusta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 14 września dziękczynnej Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; celebrowali ją m.in.: abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup radomski Henryk Tomasik, biskup senior Ryszard Karpiński oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda z biskupem pomocniczym Piotrem Sawczukiem. Msza św. zgromadziła duchowieństwo z miejscowym proboszczem ks. prał. Tadeuszem Lewczukiem, rzeszę mieszkańców Parczewa i Podlasia, a także przedstawicieli władz różnego szczebla, dających wyraz wiary i miłości do Chrystusa, Matki Najświętszej, Kościoła i ojczyzny. Podczas Eucharystii, na znak ciągłości wiary przekazywanej w orzeczeniach kolejnych Soborów, delegacje parafii otrzymały tekst „Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym” (Sobór Watykański II).

Zasiew jedności

Centralne uroczystości poprzedzone zostały konferencjami o historii miasta i regionu oraz spotkaniami modlitewno-duszpasterskimi, wyrażającymi wiarę katolicką wyznawaną w jedności z Ojcem Świętym. Podczas cyklu wydarzeń współorganizowanych m.in. przez duchowieństwo i władze Parczewa przywołane zostały chlubne kary polskiej historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sobór Trydencki, obradujący w latach 1545-63, podjął zagadnienie reformy katolickiej w dobie szerzącego się protestantyzmu. Postanowienia soborowe wyjaśniały i porządkowały doktrynę katolicką w oparciu o Pismo Święte, Tradycję i Magisterium Kościoła. Uchwały soboru, przedstawione przez nuncjusza apostolskiego w Polsce Jana Franciszka Commendonego posłom i senatorom na sejmie w Parczewie w 1564 r., zostały przyjęte mimo tego, iż wielu z nich było innowiercami. Znamiennym jest, że w kraju wyróżniającym się w ówczesnej Europie tolerancją religijną i wolnością wyznania, król Zygmunt August w imieniu narodu zapewnił Ojca Świętego o jedności Kościoła w Polsce z Rzymem. Jak przypomniał bp Kazimierz Gurda, Polska będąc miejscem schronienia dla innowierców, przyjęła jako pierwsza uchwały soborowe. To wydarzenie miało szczególne znaczenie dla dalszego rozwoju katolicyzmu w Polsce i życia religijnego w łączności ze Stolicą Apostolską.

O obchodach 450. rocznicy przyjęcia przez Polskę uchwał soborowych został poinformowany papież Franciszek. Ojciec Święty, jednocząc się w duchu z uczestnikami parczewskich uroczystości, w specjalnym liście wyraził wdzięczność „za ten akt, który w dobie sporów doktrynalnych i dyscyplinarnych pośród chrześcijan miał zasadnicze znaczenie dla zachowania jedności narodu polskiego ze Stolicą Apostolską”. Przywołując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „W małym Parczewie rzucono ziarenko pokoju i zgody, które dzięki wspaniałym mężom Bożym sprawiło, że wszystkie rody polskie wróciły do jedności Kościoła katolickiego”, papież Franciszek życzył, by zasiew jedności i więzi, który przez wieki dobrze zakorzenił się na polskiej ziemi, wciąż wzrastał i wydawał obfite owoce.

Krzyż z Rzymu

Uczestnicy jubileuszowej Eucharystii wysłuchali homilii abp. Marka Jędraszewskiego. Nawiązując do przeżywanego święta Podwyższenia Krzyża Świętego Metropolita Łódzki podkreślał, że dzięki wiekopomnej decyzji Mieszka I i niestrudzonej pracy pierwszego w Polsce biskupa o imieniu Jordan, krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa jaśnieje na polskiej ziemi prawie od 1050 lat. – Ten sam krzyż w sposób czysty i niezafałszowany jaśnieje na polskiej ziemi dzięki decyzji, jaką 450 lat temu podjął król Zygmunt August, i dzięki staraniom nuncjusza Commendonego – mówił Ksiądz Arcybiskup. Podkreślając znaczenie przyjęcia uchwał soborowych, abp Jędraszewski dowodził, że uchroniło to Polskę przed podziałem, nietolerancją religijną i możliwymi wojnami wewnętrznymi. Jednocześnie zapewniał obecnego nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliorego o niezłomnej woli Polaków, aby podążając śladami ojców, zrobić wszystko, by „chwalebny Krzyż Jezusa Chrystusa, który Polska przed ponad tysiącem lat otrzymała z Rzymu, nadal jaśniał na naszej ziemi”.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: trzeba otwarcie mówić o chrystianofobii

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Katolicy odgrywają ważną rolę w społeczeństwie francuskim, ten dialog i wzajemną współpracę trzeba pogłębiać. Wskazuje na to abp Celestino Migliore, którego papież Franciszek mianował ostatnio nuncjuszem apostolskim we Francji. Nawiązując do narastania w tym kraju aktów antykościelnego wandalizmu, ten wytrawny watykański dyplomata zauważa, że trzeba głośno mówić o istnieniu chrystianofobii.

W ostatnich dniach we Francji doszło do kolejnych aktów wandalizmu w kościołach. Tym razem w siedmiu świątyniach diecezji Bayonne zostało zniszczonych dziewięć figur Matki Bożej. Miejscowy ordynariusz wniósł oskarżenie o profanację. Liczba ataków ma miejsca kultu i symbole religijne systematycznie w tym kraju wzrasta. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że w 2018 r. odnotowano 1704 takich czynów, z czego większość, bo 1063, było wymierzonych przeciwko chrześcijanom, a 541 miało charakter antysemicki.
CZYTAJ DALEJ

Biblia będzie lekturą obowiązkową w szkołach publicznych w Teksasie

2026-06-27 07:09

[ TEMATY ]

Biblia

Teksas

lektura obowiązkowa

szkoły publiczne

Karol Porwich/Niedziela

Rada Edukacji stanu Teksas zatwierdziła w piątek listę lektur obowiązkowych dla uczniów szkół publicznych. Obejmuje ona, miedzy innymi, fragmenty Biblii.

Jak zauważa Reuters, jest to kolejna inicjatywa tamtejszych władz, mająca na celu wprowadzenie konserwatywnych i religijnych wartości do amerykańskiego systemu edukacji. Rada, w której większość mają Republikanie przyjęła stosunkiem głosów 9 do 5, listę lektur, które będą obowiązkowe od 2030 roku dla ponad 5 milionów uczniów szkół publicznych.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję