Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Droga dla wytrwałych

Zamiast wyrzeczeń – wyzwanie, zamiast postu – postanowienia. Właśnie w Wielkim Poście coraz więcej osób postanawia wyjść zarówno poza konwencję, jak i poza mury kościoła i podjąć niemałe wyzwanie, jakim jest przejście Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwają przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która po raz drugi wyruszy w piątek 4 kwietnia z bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu do sanktuarium w Czernej. Ekstremalna Droga Krzyżowa ma pomóc w głębokim przeżyciu Wielkiego Postu. Jest nietypową formą rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej podczas nocnego marszu. Uczestnicy mają do dyspozycji dwie trasy, z których każda liczy ok. 25 km. Pierwszy wariant – przez Osiek, Czubrowice, Paczółtowice; drugi wariant – przez Żuradę i okolice.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe organizowane są w Polsce od pięciu lat. Za pomysłem stoi ks. Jacek Stryczek, kojarzony z akcją Szlachetna Paczka. Jej idea narodziła się w krakowskiej wspólnocie „Męska Strona Rzeczywistości”. Razem z duszpasterzem, ks. Jackiem Stryczkiem mężczyźni postanowili zorganizować Drogę Krzyżową na bardzo długim dystansie, pieszo i nocą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wiele osób odkrywa, że takie warunki sprzyjają kontemplacji Męki Jezusa. Doświadcza się bólu, cierpienia, własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas swojej Drogi. Na własnej skórze czuje się, że dalej już nie da rady… Wtedy automatycznie myśli kierujemy ku Bogu – nawet krótkie westchnienie: „Boże, pomóż mi dojść do celu...”. Ekstremalne warunki skutecznie pozbawiają człowieka złudzenia, że wszystko może sam osiągnąć, a kiedy doświadczy się tej bezsilności, to daje się Panu Bogu miejsce w swoim życiu, tylko On może wtedy pomóc człowiekowi, bo nie możemy liczyć na własne siły – cały organizm odmawia posłuszeństwa z wyczerpania. Można więc śmiało powiedzieć, że Ekstremalna Droga Krzyżowa w bardzo odczuwalny sposób wyraża prawdy zawarte w Piśmie Świętym i sedno chrześcijaństwa – mówi Anna Tobiasz, lider Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rejonu Nowy Sącz i organizator pierwszej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na Sądecczyźnie.

Zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która wyruszy z naszej diecezji, trwają do końca marca drogą e-mailową: ekstremalna@bazylika.pl. Można też uzyskać informacje telefonicznie – 889-719-266, zaś kartę zgłoszeniową można pobrać na stronie internetowej. Koszt wyprawy to jedynie 5 zł. 1 kwietnia o godz. 19 w Domu Parafialnym przy ul. Rynek 3 w Olkuszu przewidziane jest spotkanie organizacyjne.

Znany biegacz powiedział kiedyś „Chcesz zacząć biegać – przebiegnij kilometr; chcesz zmienić swoje życie – przebiegnij maraton”. Parafrazując te słowa można powiedzieć: „Chcesz się pomodlić – odmów Drogę Krzyżową; chcesz zmienić soje życie – przejdź Ekstremalną Drogę Krzyżową”.

2014-03-26 12:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Sól: Droga Krzyżowa Niezłomnych? A może Bieg do Pustego Grobu? Zapisz się już dziś!

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Nowa Sól

Karolina Krasowska

Br. Kazimierz Golec zaprasza do udziału w DKN i Biegu do Pustego Grobu

Br. Kazimierz Golec zaprasza do udziału w DKN i Biegu do Pustego Grobu

Trwają zapisy na Drogę Krzyżową Niezłomnych, która od kilku lat organizowana jest w Nowej Soli na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tegoroczna, trzecia edycja DKN odbędzie się 15 marca. Cały czas trwają też zapisy na 7. Bieg do Pustego Grobu.

Uczestnicy wydarzenia w tym roku uczczą 100. rocznicę powstania wielkopolskiego, dlatego autokarem udadzą się do Wielkopolski, do miejscowości Kaszczor, gdzie spod Pomnika Wolności przejdą do Nowej Soli trasę liczącą ok. 47 km. – W tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania wielkopolskiego, powstania, które przyczyniło się do utrzymania niepodległości Polski, więc to jest ważne wydarzenie w historii naszej Ojczyzny. Dlatego pomyśleliśmy o tym, aby podkreślić ten fakt przez to, że z ziemi wielkopolskiej chcemy iść do Nowej Soli – mówi br. Kazimierz Golec, proboszcz parafii św. Antoniego w Nowej Soli. – Rozważania DKN są religijne, idąc pamiętamy jednak o Niezłomnych, zwłaszcza gdy jest ciężko, trudno. Dlatego nawiązujemy nie tylko do drogi Jezusa, ale też do tych, którzy tutaj, na ziemi nowosolskiej okazali się niezłomnymi – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję