Reklama

Niedziela Łódzka

Rocznica śmierci sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD

Modlitwa o beatyfikację

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 października 1969 r. w łódzkim klasztorze Ojców Karmelitów Bosych zmarł sługa Boży o. Anzelm Gądek OCD, założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W 44. rocznicę jego śmierci, która przypadła 15 października br., w kościele Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Mszę św. w tej intencji sprawował o. Mirosław Treder OCD w koncelebrze o. Jana Brzany OCD i o. Roberta Rutkowskiego OCD. Liturgię poprzedziła modlitwa przy grobie o. Anzelma Gądka, który znajduje się w przedsionku karmelitańskiej świątyni. Słowa modlitwy przeplatały się ze śpiewem sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Przed Eucharystią jedna z sióstr karmelitanek odczytała prośby oraz podziękowania wiernych za łaski otrzymane przez wstawiennictwo Ojca Anzelma. Najwięcej podziękowań dotyczyło łaski uwolnienia od nałogów, zgody w rodzinie, pomyślnego ukończenia studiów, otrzymania pracy, a także uzdrowienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kazaniu o. Mirosław Treder zwrócił uwagę, że Ojciec Anzelm bardzo trafnie ukazał relację św. Teresy do Jezusa. W Nim św. Teresa odkryła piękno i bogactwo Boga. Zapragnęła poświęcić dla Jezusa całe swoje życie, nie wahając się ponosić cierpienia, gdyby była taka potrzeba. Zaczęła prowadzić życie pełne miłości i wolności, nacechowane niekiedy uniesieniami duszy, które nazywamy stanami mistycznymi. Dla św. Teresy modlitwa jawi się nie jako prośba, którą kieruje się do Pana Boga. Jest ona poufną rozmową z Kimś, kto nas kocha. Taka postawa nie pozostaje bez odpowiedzi, bo Pan Bóg zaczyna zajmować w życiu człowieka miejsce uprzywilejowane, najważniejsze. Można powiedzieć, iż życie i nauka św. Teresy z Avila ma dla nas przede wszystkim przesłanie modlitewne. Jest szkołą modlitwy rozumianej jako szkoła życia. Powinniśmy zaufać jej słowom i iść przez nasze życie religijne ze świadomością, że jesteśmy bezwarunkowo kochani przez Pana Boga. Jemu powinniśmy powierzać trudności i troski, a jednocześnie wraz z Nim przeżywać wszystkie nasze problemy. Jedynie On wie, czego potrzebujemy i chce, byśmy Mu zaufali tak jak dzieci. Przesłanie św. Teresy od Jezusa zawiera się w jej słowach: „Niczego się nie bój, niczym się nie trwóż, wszystko przemija, lecz Bóg jest niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko. Kto poznał Boga, niczego mu nie brak. Bóg sam wystarcza”. – Pamiętajmy, że wystarcza On także każdemu z nas – podsumował o. Treder.

Na zakończenie odmówiono przed Najświętszym Sakramentem część trzecią Różańca – tajemnice bolesne. Z modlitwą różańcową odmawianą przed Najświętszym Sakramentem wiążą się szczególne łaski, którymi Maryja obdarza tych, którzy w tej modlitwie uczestniczą. Niech zatem błagania wiernych zgromadzonych w kościele Ojców Karmelitów Bosych przyczynią się do rychłej beatyfikacji sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spróbuj medytacji

Choć u wielu z nas na słowo „medytacja” zapala się czerwona lampka i myślimy o medytacjach wschodnich, warto pamiętać, że istnieje także medytacja chrześcijańska, która daje nam szansę na głębszą relację z Bogiem.

To prawda, że dzisiaj skojarzenie medytacji z chrześcijaństwem nie jest oczywiste, ale chrześcijaństwo rozwijało medytację od wieków i zna kilka jej rodzajów, m.in. medytację ignacjańską czy modlitwę Jezusową. Medytacja ma charakter bardziej indywidualny, to rozmyślanie i próba poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące nas samych i Boga. Zazwyczaj bazuje na Piśmie Świętym, tekstach liturgicznych czy pismach mistrzów duchowych i nie ogranicza się jedynie do myśli, ale pobudza również wyobraźnię, uczucia i pragnienia. Daje nam szansę na znalezienie spokoju i skupienia pośród wszechogarniającego hałasu, rozproszenia i zabiegania.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję