Reklama

Niedziela Podlaska

Setne urodziny

14 października to święto bliskie wszystkim pracownikom szkolnictwa, uczniom i ich rodzicom. Tegoroczne obchody Święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Ostrówku były wyjątkowe, gdyż szkoła podstawowa wchodząca w skład tego zespołu obchodziła przy tej okazji swój jubileusz. Placówka została powołana do istnienia w 1913 r. i kończy właśnie 100 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów jubileuszu licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele i absolwenci uczestniczyli w uroczystej Eucharystii celebrowanej w kościele parafialnym w Ostrówku. Mszy św. przewodniczył delegat Biskupa Drohiczyńskiego ks. inf. Jan Sobechowicz, a w koncelebrze towarzyszyli mu dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Nicpoń i absolwent stulatki ks. dr Zenon Czumaj. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali homilii dotyczącej oświaty dawnej i obecnej, zanieśli modlitwy w intencji wszystkich pracowników, uczniów, absolwentów i dobroczyńców szkoły, szczególnie powierzając Bożemu Miłosierdziu dusze zmarłych, związanych z placówką.

Po Eucharystii Ksiądz Infułat w asyście przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dokonał również poświęcenia tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę frontową budynku szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rocznicowa uroczystość zgromadziła w gmachu placówki przedstawicieli wielu pokoleń, zarówno uczniowskich, jak i nauczycielskich, była okazją do spotkania z historią Ostrówka i z historią funkcjonującej w nim szkoły, istniejącej prawie od samego początku osady fabrycznej. Przede wszystkim była jednak okazją do sięgania wstecz, do budzenia wspomnień, przypominania ważnych wydarzeń, osób zasłużonych dla szkoły. Wspomnieniom towarzyszyły stare fotografie, zgromadzone pamiątki, łzy wzruszenia, pełne nostalgii rozmowy. Obecni uczniowie mieli okazję porozmawiać ze świadkami przeszłości szkoły, tej bliższej i bardziej odległej, słuchali anegdot z dawnych czasów, przeżywali wyjątkową lekcję historii, tej najważniejszej, bo najbliżej z nimi związanej, w której uczestniczyli ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i oni sami. Mieli też okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami i talentami, występując podczas akademii, prezentując ekspozycje jubileuszowe, oprowadzając gości po korytarzach i salach szkolnych.

Podczas wystąpień przedstawicieli różnych instytucji padło wiele ciepłych słów pod adresem szkoły, jej fundatorów, pracowników, dyrektorów, uczniów. Podkreślano wyjątkowość jubileuszu świadczącego o utworzeniu szkoły w najtrudniejszych dla polskości czasach - w okresie zaborów i o wytrwałości mieszkańców Ostrówka, którzy przez wiele lat dokładali starań, by szkoła mogła funkcjonować, nawet podczas wojennej zawieruchy i przeobrażeń ustrojowych. Na ręce obecnej dyrektor Marzenny Dobrzańskiej przedstawiciel wojewody mazowieckiego przekazał medal honorowy „Pro Mazovia”, będący szczególnym wyróżnieniem za wkład placówki nie tylko w rozwój miejscowości, gminy czy powiatu, ale także całego regionu.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 2 września razem z rozpoczęciem roku szkolnego i nie kończą się razem z obchodami Święta Edukacji Narodowej. Kolejne uroczystości zostały rozplanowane na cały jubileuszowy rok szkolny 2013/2014. Ich zwieńczeniem będzie nadanie szkole imienia, obdarzenie jej patronem. Jakim? Tego jeszcze nie wiemy, trwa zbieranie propozycji.

2013-10-29 16:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. C. Hummes kończy 80 lat

[ TEMATY ]

jubileusz

Grzegorz Gałązka

Emerytowany arcybiskup Sao Paulo i były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, brazylijski kardynał Cláudio Hummes kończy 8 sierpnia 80 lat. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego, uprawnionych do udziału w konklawe (gdyby dziś do niego doszło), wynosi obecnie 117, a nieelektorów – 94. Ten franciszkanin w purpurze jest czołową postacią Kościoła katolickiego nie tylko w swoim kraju, ale także w całej Ameryce Łacińskiej i na świecie. Był biskupem trzech diecezji w swoim kraju i prawie 4 lata kierował jednym z najważniejszych urzędów watykańskich.

Przyszły kardynał urodził się 8 sierpnia 1934 w mieście Montenegro (archidiecezja Porto Alegre na południu Brazylii) w rodzinie emigrantów niemieckich. Na chrzcie otrzymał imiona Cláudio Aury Affonso. 1 lutego 1952 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów; OFM), odbywając formację w seminarium i kolegiach swego zakonu. 3 sierpnia 1958 przyjął święcenia kapłańskie a w rok później wyjechał na dalsze studia na Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie (1959-63).
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego - tłumaczył swoją decyzję.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Kaczyński pytany o trwającą Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku przekazał, że zwróci przyznany mu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję