Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Filipiny

Ucierpiało sanktuarium

Trzęsienie ziemi o natężeniu 7,2 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło Filipiny, spowodowało m.in. zawalenie się wieży zabytkowej bazyliki Santo Niño - sanktuarium Dzieciątka Jezus w Cebu. Ucierpiało także kilka innych kościołów w tym drugim co do wielkości mieście kraju. Zamknięto również dla wiernych tamtejszą katedrę metropolitalną.

Figurkę Santo Niño podarował władcom Cebu w 1521 r. portugalski żeglarz i odkrywca Ferdynand Magellan jako podarunek chrzcielny. Znajduje się ona w bazylice, będącej najstarszym kościołem katolickim na Filipinach, zbudowanym w 1565 r., w obecnym kształcie istniejącym od 1740 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cebu przygotowuje się do 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się tam w dniach 25-31 stycznia 2016 r. W lutym 1981 r. miasto odwiedził papież Jan Paweł II.

Irlandia

Nowy koordynator Polskiej Misji Katolickiej

Reklama

W Dublinie, w kościele św. Audoena, nastąpiło 6 października br. uroczyste wprowadzenie ks. dr. Stanisława Hajkowskiego TChr w urząd rektora polskiej parafii, jak też nowego koordynatora Polskiej Misji Katolickiej w Irlandii. Podczas Mszy św. abp Diarmuid Martin podziękował społeczności polskiej za aktywne świadectwo wiary, które jest mocno zauważalne w irlandzkiej codzienności. W uroczystości uczestniczyli: przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki, prowincjał chrystusowców w Anglii i Walii ks. Wojciech Świątkowski, inni duszpasterze polscy posługujący w Dublinie, a także ambasador RP Marcin Nawrot i konsul Katarzyna Smoter.

Obecnie w samym Dublinie odprawianych jest 11 niedzielnych Mszy św. przez ojców jezuitów, dominikanów i chrystusowców. W całej Irlandii aż 30 polskich księży posługuje naszym rodakom. Liczba ludności w Irlandii wzrosła do 3 mln 860 tys. - wynika to ze spisu powszechnego GUS. Pod koniec 2012 r. obcokrajowcy stanowili 12 proc. ogółu ludności tej wyspy. Dziś w Irlandii mieszka ponad 125 tys. Polaków, co stanowi najliczniejszą grupę mniejszości narodowej w tym kraju.

Ks. Wiesław Wójcik TChr

Hiszpania

Męczennicy hiszpańscy

W Tarragonie w Hiszpanii 13 października br. kard. Angelo Amato - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych beatyfikował 522 męczenników z czasów wojny domowej z lat 1936-39. W gronie nowych błogosławionych jest 515 Hiszpanów i 3 Francuzów, a także Kubańczyk, Kolumbijczyk, Filipińczyk, Portugalczyk. Wśród nich jest 3 biskupów: Manuel Basulto - ordynariusz Jaén, Silvio Huix Mirapleix z Léridy i Manuel Borràs - biskup pomocniczy Tarragony, poza tym 82 kapłanów diecezjalnych z 8 diecezji i 3 seminarzystów, 412 zakonników i zakonnic z 24 zakonów i zgromadzeń męskich i żeńskich.

Ekwador

Groźba legalizacji aborcji

Reklama

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa zapowiedział dymisję, jeśli jego partia nadal będzie wywierać presję na przyjęcie prawa, które dopuści przerywanie ciąży, dotychczas zakazane w tamtejszym prawodawstwie. Krytykując parlamentarzystów swej partii, prezydent Correa nazwał ich postawę „prawdziwą zdradą i brakiem lojalności”, gdyż - jak przypomniał - zawsze jasno mówił, że sprzeciwia się jakiejkolwiek formie legalizacji aborcji.

Ludzie

Abp Vincent Landel

Według abp. Vincenta Landela, przewodniczącego Regionalnej Konferencji Biskupiej Afryki Północnej (CERNA), obejmującej Maroko, Algierię, Tunezję i Libię, rządy nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom swych krajów, a tym bardziej cudzoziemcom i członkom mniejszości religijnych.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w Cyrenajce - porcie we wschodniej części Libii - która, zdaniem arcybiskupa, jest „ziemią bezprawia”. Rządzą tam uzbrojone bandy islamistyczne, które zajęły miejsce policji, i to one są odpowiedzialne za panujący w mieście terror i pogromy.

Cudzysłów

Ataków dokonywano przy pomocy broni palnej, metalowych pałek, noży. Wznoszono przy tym okrzyki przeciwko „psom chrześcijanom”, jak się w Egipcie nazywa wyznawców Chrystusa.

Riccardo Noury, reprezentant Amnesty International we Włoszech

Krótko

„Lumen fidei” - encyklika o wierze ukazała się w oficjalnej wersji rosyjskojęzycznej. Na zlecenie Konferencji Katolickiego Episkopatu Rosji tłumaczenie pierwszej encykliki papieża Franciszka przygotowało Wydawnictwo Franciszkańskie.

W Hiszpanii religia powraca do szkół jako przedmiot obowiązkowy.

Francesco to imię najczęściej nadawane chłopcom rodzącym się w tym roku we Włoszech - wynika to z analiz przeprowadzonych w księgach urzędów stanu cywilnego. Boom notuje się od marca, czyli od wyboru papieża Franciszka.

Sformułowanie „polski obóz” („lager polacco”) w odniesieniu do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz znalazło się w depeszy agencji ANSA o burmistrzu Rzymu Ignazio Marino, który odwiedził hitlerowski obóz z grupą włoskiej młodzieży i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej z Wiecznego Miasta. Towarzyszącego delegacji byłego więźnia, 83-letniego Samiego Modiano, nazwano w korespondencji „ocalałym z grozy polskiego obozu”. Ambasador RP we Włoszech Wojciech Ponikiewski zapowiedział podjęcie działania w tej sprawie.

Jedynie muzułmanie mają prawo do określania Boga słowem „Allah” - orzekł malezyjski trybunał apelacyjny w Kuala Lumpur. Tym samym skasowano orzeczenie sądu niższej instancji z 31 grudnia 2009 r., zezwalające wyznawcom innych religii na stosowanie tego słowa w odniesieniu do Boga, zgodnie z 400-letnią tradycją.

W Unii Europejskiej 880 tys. ludzi pracuje w warunkach niewolniczych.

Chiny zostały we wrześniu największym importerem ropy na świecie, po raz pierwszy wyprzedzając USA. To skutek tego, że Amerykanie wydobywają coraz więcej ropy naftowej ze złóż łupkowych.

Holenderski dyplomata został pobity w swoim mieszkaniu w Moskwie. Stało się to tydzień po zatrzymaniu przez holenderską policję dyplomaty rosyjskiego.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Ordo Iuris

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Sposób potraktowania małego pacjenta w szpitalu w Oleśnicy – 9-miesięcznego nienarodzonego chłopca cierpiącego na łamliwość kości - wciąż obecny jest w relacjach medialnych. Magda Nogaj z wrocławskiej edycji serwisu wyborcza.pl przeprowadziła wywiad z dr Gizelą Jagielską – lekarką, która uśmierciła chłopca.
CZYTAJ DALEJ

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Pracom konklawe będzie przewodniczyć dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin jako najstarszy pod względem nominacji kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję