Reklama

Niedziela Częstochowska

Wspólnota pod sercem Matki

Niedziela częstochowska 51/2012, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

B. Sztajner/Niedziela

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, ul. Rozdolna 4

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, ul. Rozdolna 4

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Wiary, który przeżywamy, jest szczególnym czasem łaski, który jako wspólnota pod Sercem Matki, budująca nową świątynię, musimy dobrze przeżyć - mówi nam ks. Tomasz Gil, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w dzielnicy Mirów. Tutaj, przy ul. Rozdolnej, powstaje nowa świątynia. - Budujemy nową świątynię, ale bardzo zależy mi, by wierni budowali także świątynię duchową w swoich sercach. Moim pragnieniem jest, byśmy żyli wiarą - podkreśla ks. Gil, który jest tutaj proboszczem od 2009 r.

Trochę historii

Jesteśmy w dzielnicy Mirów, gdzie osadnictwo sięga X wieku. Potwierdziły to wykopaliska archeologiczne. Z okresu neolitu w dawnej wsi Mirów w 1929 r. zostały odkryte osady neolityczne. W roku 1955 odkryto znalezisko ułamków naczyń łużyckich. Dawna wieś Mirów należała do parafii w Rędzinach. Właścicielem wsi był Teodor Potocki, starosta olsztyński i smatrycki (w latach 1790-1791).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Początki parafii sięgają 1948 r., kiedy mieszkańcy wsi Mirów, dziś w granicach miasta Częstochowy, należącej do parafii w Rędzinach, zakupili 10 marca 1948 r. od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” podworski spichlerz i zamienili go na kaplicę. 28 maja 1949 r. poświęcił ją miejscowy proboszcz ks. Stanisław Gołaszewski i odprawił tam pierwszą Mszę św. 10 sierpnia 1952 r. drugi biskup częstochowski - bp Zdzisław Goliński ustanowił tu samodzielną placówkę jako ekspozyturę. Opiekę duszpasterską nad wiernymi zlecił ks. Edwardowi Motłochowi, dotychczasowemu wikariuszowi w Rędzinach. Natomiast 30 grudnia 1958 r. bp Zdzisław Goliński przekształcił ekspozyturę w pełnoprawną parafię.

Z upływem lat kolejni duszpasterze rozbudowywali parafię. W październiku 2005 r. została podjęta decyzja o budowie nowej świątyni. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski - 26 maja 2006 r. - papież Benedykt XVI, będąc na Jasnej Górze, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. W październiku 2006 r. rozpoczęto prace związane z tworzeniem fundamentów, po wcześniejszym uporządkowaniu terenu wokół parafii. W sierpniu 2007 r. został wmurowany kamień węgielny, a abp Stanisław Nowak poświęcił fundamenty pod budowę kościoła. Msza św. została odprawiona już na posadzce w nowej świątyni. W 2011 r. sprawowana została pierwsza Pasterka w nowym kościele. - Zapał parafian i ich zaangażowanie w dziele budowy naszej świątyni jest duży - mówi Ksiądz Proboszcz. - Takim ważnym wydarzeniem dla naszej wspólnoty, które uświadomiło nam, czym tak naprawdę jest budowanie świątyni, były Misje Ewangelizacyjne; odbyły się od 6 do 11 kwietnia 2011 r. A wcześniej, bo 2 lutego 2011 r., była peregrynacja relikwii Krzyża Świętego - dodaje ks. Tomasz.

Wspólnota wspólnot

Reklama

- W naszej parafii ważną rolę odgrywają wspólnoty i stowarzyszenia katolickie. One są siłą duchową naszej wspólnoty - mówi „Niedzieli” Ksiądz Proboszcz. W parafii działają: Wspólnota Nieustającego Różańca, Żywy Różaniec, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rada Parafialna, Legion Maryi, Grupa Młodzieżowa, Apostolat „Margaretka”. - W naszej parafii 28 osób podjęło się modlitwy za księdza. Każda z nich modli się raz w tygodniu wyznaczonymi modlitwami - mówi Ksiądz Proboszcz.

Jedną z ważniejszych grup działających w parafii jest Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego. Wspólnota ta zawiązała się w parafii w październiku 1997 r. podczas Doby Eucharystycznej. - W parafii kładziemy duży nacisk na modlitwę, szczególnie modlitwę różańcową. Właśnie modlitwa Nieustającego Różańca jest w intencji tryumfu Niepokalanego Serca Maryi i o pokój na świecie. Rok Wiary też powinien być czasem modlitwy - dodaje Ksiądz Proboszcz.

Media w duszpasterstwie

W Roku Wiary słowem, które słyszymy niemal każdego dnia jest Nowa Ewangelizacja. Ważną rolę w tym dziele spełniają środki społecznego przekazu. Mają też one swoje właściwe miejsce w duszasterstwie. W parafii jest obecny tygodnik katolicki „Niedziela”. Parafia posiada także swoją stronę internetową www.parafiamirow.pl, na której zamieszczone są podstawowe informacje z życia parafii.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królewskie miasto i parafia

Niedziela łódzka 50/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Maria Niedziela

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy w każdej ważnej uroczystości Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli s

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy
w każdej ważnej uroczystości
Sulejów – jedna z najstarszych
parafii naszej
archidiecezji. Tu przebiega
granica między
archidiecezją łódzką
a sandomierską. To
w tutejszym opactwie
cystersów w 1410 r.
mieli s

Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli swój postój w drodze na Grunwald rycerze prowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę. Oprócz XII-wiecznego opactwa znajduje się tu także neogotycki kościół pw. Świętych Floriana i Leonarda. To właśnie ta świątynia położona na wzgórzu nad Pilicą góruje nad miastem i przyciąga mieszkańców. Wybudowany na początku XX wieku kościół zachwyca surowością, ogromem i pięknem. A parafianie, którzy przychodzą się tu modlić, emanują serdecznością, uśmiechem i życzliwością. Podobnie jak ich proboszcz ks. Leszek Druch

W 1176 r. Kazimierz Sprawiedliwy ufundował w Sulejowie opactwo cystersów. Cystersi po 1182 r. wznieśli w tym miejscu pierwszy drewniany kościół. W 1184 r. arcybiskup gnieźnieński Zdzisław herbu Koźle Rogi erygował przy nim parafię św. Floriana. W 1640 r. staraniem ks. proboszcza Stanisława Święcickiego wybudowano kościół murowany z kamienia, którego konsekracji 17 września 1748 r. dokonał bp łucki Franciszek Kobielski. W 1778 r. papież Pius VI przekazał kościół i parafię pod zarząd duszpasterski cystersów.
CZYTAJ DALEJ

Lipiec z Leonem XIV: Lampedusa, Castel Gandolfo i powrót na Plac św. Piotra

2026-06-26 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję