Reklama

Kościół

Strefa Chwały jest potrzebna, aby nasza wiara nie przeziębiła się

“Strefa Chwały jest potrzebna, aby nasza wiara nie przeziębiła się.” - powiedział kard. Konrad Krajewski podczas tegorocznej edycji Strefa Chwały Festiwal. Minął dopiero tydzień od zakończenia tego wydarzenia, a organizatorzy już zapraszają na kolejną edycję do Starego Sącza od 3 do 8 lipca 2025. Zapisy ruszają 20 października !

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strefa Chwały Festiwal to czas spotkania, uwielbienia, a także rozmów na ważne tematy i budowania relacji. W tym roku, w namiocie przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu blisko 800 osób gromadziło się przez 6 dni, by uczestniczyć w rekolekcjach prowadzonych przez o. Archanioła Borka, a także panelach dyskusyjnych i konferencjach dotyczących życia we współczesnym świecie i Kościele.

Rekolekcje to czas duchowego wzrastania, co gwarantowały uczestnikom stałe punkty rekolekcji: codzienna Eucharystia, wieczorne uwielbienia, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania oraz franciszkańska metoda medytacji AMOR, którą każdego dnia prowadził ks. Robert Pisula. Wśród uczestników nie zabrakło nowych twarzy, ale byli także stali bywalcy Strefy: m. in. kard. Konrad Krajewski, bp Artur Ważny, bp Grzegorz Suchodolski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jarosław Olesiński/ Strefa Chwały

Reklama

Uczestnicy rekolekcji mogli brać udział w panelach dyskusyjnych podejmujących trudne, lecz istotne tematy. Milena Sławińska poprowadziła panel pt. “Jesteś ważna” i wraz z rozmówczyniami: Małgorzatą Dąbrowską, Kamilą Dratkowicz, Anną Cmokowicz podejmowały temat roli kobiety, jako matki, żony, córki w dzisiejszym świecie i w Kościele. W odpowiedzi na ten panel Andrzej Dubiel rozmawiał ze swoimi gośćmi: Jackiem Lelkiem, Arkadio, bp. Arturem Ważnym o roli mężczyzny jako odpowiedzialnego ojca. Tematem kolejnego panelu był rozwój muzyki uwielbienia w Polsce i na świecie, podczas rozmowy Mate.O i Mark Medley odpowiadali na pytania uczestników, co prowadził i moderował O. Andrzej Bujnowski. A o naszym miejscu w Kościele mówił w swojej konferencji Aleksander Bańka. Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas rekolekcji był panel pt. “Psychologia internetu” prowadzony przez Dawida Radomskiego, który w bardzo interesujący sposób nakreślił obecnym rodzicom jakie zagrożenia wypływają z obecności ich dzieci w internecie. Pan Dawid przeprowadził także kilka warsztatów dla młodzieży, która z zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniach.

Niedzielne popołudnie zdominowała rywalizacja sportowa, w której wzięły udział rodziny, ojcowie z synami, mamy z córkami, grając w siatkówkę i piłkę nożną. Był to niezwykły czas rodzinnego świętowania niedzieli, który wzbogacił swoim koncertem Arkadio, a wieczorem na scenie zaprezentowany został spektakl Teatru Klasyki Polskiej pt. “Newry. Wieczór z Norwidem”.

Równolegle trwały rekolekcje Strefa Młodych, w ramach których młodzi uczestnicy mieli spotkania animowane przez o. Marcina Przywarę oraz przygotowywali się do organizacji Strefa Młodych Festiwal, który odbędzie się już 5 października w Sosnowcu.

Ponadto w czasie trwania rekolekcji równolegle odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży Art Strefa. Uczestnicy mogli przez 5 dni szlifować swoje talenty i nabywać nowe umiejętności w zakresie tematycznych zajęć: wokalnych, teatralnych, fotograficznych, graffiti, montażu video, a dla najmłodszych przygotowano zajęcia muzyczne podczas których poprzez zabawę muzyką mogli nauczyć się wielu piosenek wraz z pokazywaniem i ćwiczeniami.

Strefa Chwały Festiwal, jak zapewniają organizatorzy jest dla każdego, dla wielopokoleniowych rodzin, każdy znajdzie przestrzeń dla siebie, by móc w pełni uczestniczyć w rekolekcjach, ale także odpocząć od zgiełku codzienności.

Relacje z poszczególnych dni oraz więcej informacji o rekolekcjach znajdziecie w social mediach i na stronie:

www.strefachwaly.pl
www.facebook.com/strefachwalyfestiwal
www.instagram.com/strefachwaly

Jarosław Olesiński/ Strefa Chwały

Organizatorem Strefa Chwały Festiwal jest Fundacja Muza Dei - Centrum Nowej Kultury nowoczesna organizacja pozarządowa, której nadrzędnym celem jest promowanie tradycyjnych wartości społecznych oraz Nowej Kultury, stawiającej na człowieka, na jego godność. Organizujemy koncerty, widowiska, festiwale, konferencje, warsztaty, spotkania, spektakle teatralne i inne wydarzenia kulturalne, których odbiorcami są różne grupy wiekowe.

2024-07-19 10:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapisy na Strefa Chwały Festiwal 2024 wciąż trwają!

Strefa Chwały Festiwal to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem. W tym roku odbywać się będą w dniach od 4 do 9 lipca w Starym Sączu na placu przy Ołtarzu Papieskim.

Dobra muzyka i modlitwa stanowią przestrzeń wzrostu dla każdego. Podczas rekolekcji posługuje zespół Strefy Chwały, składający się z czołowych polskich muzyków chrześcijan, którzy zbliżają uczestników do prawdy, dobra i piękna. Rekolekcje to przestrzeń dla całych rodzin. Gry, zabawy i zawody rodzinne są wspaniałą integracją całej Strefy Chwały, którą odwiedza co roku blisko 700 uczestników, a z dnia otwartego, tzw. Rodzinnego Świętowania Niedzieli korzysta dodatkowo 2000 osób.
CZYTAJ DALEJ

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

U schyłku kampanii wyborczej - nie zgadzam się z Janem Rokitą

2025-05-25 19:19

[ TEMATY ]

wybory

kampania

Milena Kindziuk

Jan Rokita

Red

„Potrafiłby pan mnie przekonać, żebym poszedł na wybory?” – takie pytanie (przed pierwszą turą wyborów prezydenckich) Robert Mazurek zadał Janowi Rokicie w Kanale Zero. „Chyba bym potrafił” – odparł Rokita (przyznając, że sam zawsze bierze udział w głosowaniu). I rozpoczął swój wywód: „Generalnie chodzenie na wybory jest ok, nie uważam jednak, żeby było to obowiązkiem moralnym, jak biskupi zwykli twierdzić w Polsce regularnie… Zawsze się temu dziwiłem, nawiasem mówiąc, że biskupi, którzy mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz, ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory i że Pan Bóg nas rozlicza za chodzenie na wybory. To nie jest prawda… Nie uważam, żeby to było obowiązkiem moralnym”. I tu pojawia się kłopot.

W mojej ocenie jest to bardzo ciekawa rozmowa (można odsłuchać na Kanale Zero), często na poziomie metapolityki, prawdziwa uczta intelektualna! W tym punkcie jednak, pozwolę sobie nie zgodzić się ze stanowiskiem znanego polityka Jana Rokity. Faktycznie bowiem, udział w wyborach jest dla katolika nie czym innym, tylko właśnie obowiązkiem moralnym, wypływającym najpierw z biblijnego wezwania do „czynienia sobie ziemi poddanej”, potem z Ewangelii, która jasno wskazuje granice między dobrem i złem, między kłamstwem i prawdą, wreszcie z katolickiej nauki społecznej. To z tego powodu biskupi „ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory”, usilnie przypominając, na kogo można a na kogo nie powinno się głosować z etycznego i moralnego punktu widzenia. I nie ma w tym sprzeczności, że z racji swego powołania „biskupi mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz”. Te dusze nie są wyizolowane – ani od ciała ani od świata. Troskę o zbawienie naszych dusz duchowni – zgodnie z ich misją - muszą wykazywać także i w ten sposób, że będą nam zakreślać wyraźne granice postępowania nie tylko w życiu osobistym, ale też społecznym i publicznym. Chrześcijanin ma obowiązek przemieniać ten świat na lepsze zgodnie z nauczaniem Chrystusa. I nie ma tu kompromisów. Taka jest nasza wiara, taka jest Ewangelia. Czyż zresztą nie w tym duchu nauczał nas przez 27 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II, gdy apelował, byśmy byli „ludźmi sumienia”, byśmy w naszej Ojczyźnie, „która jest matką”, uczyli się dobrze zagospodarowywać naszą wolność i przestrzegając, że „demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję