Zenon Zaremba: -,,Przyszły los ludzkości leży w rękach tych, którzy potrafią podać następnym pokoleniom motywy życia i nadziei” (Jan Paweł II). Po święceniach kapłańskich, które Ksiądz Infułat otrzymał 50 lat temu, to zdanie znalazło szczególne odbicie w pierwszych latach kapłańskiego posługiwania. Jak Ksiądz wspomina ten okres?
Ks. inf. Tadeusz Nowicki: - To zdanie zawsze towarzyszy kapłańskiej posłudze. Znalazło swoje odbicie w moim kapłańskim życiu. Znakiem tego mogą być słowa zamieszczone na moim obrazku prymicyjnym: „Będąc wolnym wobec wszystkich, stałem się jednak sługą wszystkich, aby pozyskać jak najwięcej dusz”. Cały ten okres wspominam z wdzięcznością Bogu i ludziom oraz z pokorą - świadomy braków i potknięć, wołających o Boże miłosierdzie.
- 50 lat posługi ludziom to wielka łaska Bożej Opatrzności. Jak Ksiądz to wyraża?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Odpowiedzią na to pytanie mogą być tylko słowa zamieszczone na moim pamiątkowym jubileuszowym obrazku: „Będę chwalił Pana do końca mego życia. Będę śpiewał mojemu Bogu, dopóki istnieję”.
- Od 1977 r. jako proboszcz parafii farnej w Grudziądzu był Ksiądz inicjatorem i gospodarzem wielu poczynań, które na długie lata zapisały się w życiu naszego Kościoła. Czy może Ksiądz przypomnieć te najważniejsze?
Reklama
- Miłość do ludzi zawsze wypływa z miłości do Boga, który nas kocha. Parafii farnej, która stała się moją drugą rodziną, oddałem się, jak umiałem. Priorytetem była służba duszpasterska, sakramentalna i katechetyczna, którą kontynuowałem po moich poprzednikach. Szczególnym wydarzeniem duszpasterskim były misje ewangelizacyjne jako potrzeba nowych czasów i odnowy Kościoła po Soborze Watykańskim II, następnie nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w jasnogórskim obrazie i fatimskiej figurze, koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Patronki Grudziądza oraz ustanowienie przez Biskupa Ordynariusza Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Owoce tych wydarzeń żyją w sercach parafian i w moim. Co do inwestycji materialnych mogę odnotować: kapitalne uporządkowanie terenu wokół kościoła, konserwację i renowację zewnętrznych ścian świątyni, wymianę starego pokrycia dachowego kościoła na nowe, renowację i konserwację ołtarza głównego oraz ołtarza Matki Bożej Łaskawej i inne. Oczywiście, wszystko to mogło się dokonać dzięki wielkiemu zrozumieniu i zaangażowaniu wiernych oraz pomocy władz miasta.
- Jak Ksiądz przyjął odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP i złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego?
- Wyróżnienia przyjąłem z wdzięcznością i pokorą, świadom, że są one wyrazem uznania dla wiernych zatroskanych o piękno domu Bożego i wielkie dziedzictwo kulturowe, budzące szacunek i dumę wszystkich mieszkańców Grudziądza.
- Jak Ksiądz Infułat wspomina spotkanie w Watykanie z Janem Pawłem II, który pobłogosławił korony do obrazu Matki Bożej Łaskawej?
- To było przeżycie niepowtarzalne, do którego często wracam myślą, patrząc na obraz Matki Bożej Łaskawej w kolegiacie. Słyszę słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział, błogosławiąc korony: „Dla Grudziądza”. Za tę łaskę pragnę wyrazić wdzięczność Biskupowi Ordynariuszowi, który był inspiratorem i orędownikiem tego historycznego wydarzenia.
- Czy w sercu Księdza są jeszcze jakieś plany na najbliższą przyszłość?
- Jak Bóg pozwoli, kontynuacja rozpoczętych dzieł, np. renowacja i konserwacja ołtarza Serca Pana Jezusa, dbałość o zachowanie w dobrej kondycji kościoła i zabudowań parafialnych, ustawiczna troska o piękno zabytku i jego sakralny charakter. To są zadania na dziś i na lata w przyszłości, które podejmą moi następcy.
- Jak Ksiądz ocenia postawę chrześcijańską swoich parafian?
- Bronię się przed oceną, to zostawiam Panu Bogu. Postawa chrześcijańska wiernych nie odbiega od postaw religijnych Polaków, borykających się z różnymi zagrożeniami współczesności. Stwierdzam wielką troskę o tradycję chrześcijańską w życiu rodzin, która pomaga w utrzymaniu i umocnieniu wiary oraz przywiązaniu do Kościoła. Przed nami wysiłek pogłębienia świadomości religijnej i zgłębienia treści prawd wiary objawionej.